دولت کوبا ارتباط با بیماری دیپلمات‌های آمریکایی را رد کرد

ساختمان وزارت روابط خارجی کوبا هنگام دیدار وزیر خارجه آمریکا از آن کشور حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزارت روابط خارجی کوبا گفته دولت این کشور با بیماری کارکنان سفارت آمریکا ارتباطی ندارد

وزارت امور خارجه کوبا ضمن تکذیب هرگونه ارتباطی با مشکلات جسمی شماری از کارکنان سفارت آمریکا در آن کشور، برای بررسی این موضوع ابراز آمادگی کرده است.

در اطلاعیه وزارت روابط خارجی کوبا آمده است که "کوبا هرگز اجازه نداده و نخواهد داد خاک این کشور برای هیج اقدامی علیه دیپلمات‌های اعزامی کشورهای دیگر و اعضای خانواده‌های آنان مورد استفاده قرار گیرد." این بیانیه می‌افزاید که "دولت کوبا بار دیگر آمادگی کامل خود را برای همکاری در جهت روشن شدن این موضوع اعلام می‌دارد."

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که روز ٢٣ ماه مه به دو دیپلمات کوبایی دستور داده شد خاک آمریکا را ترک کنند و این تصمیم در ارتباط با بروز "عوارض پزشکی نامشخص" در برخی از کارکنان سفارت ایالات متحده در کوبا اتخاذ شده است.

+ اخراج "مرموز" دو دیپلمات کوبایی از آمریکا

وی گفت که ار اواخر سال گذشته میلادی، تعدادی از کارکنان سفارت این کشور در هاوانا گزارش کردند که گرفتار مشکلات جسمی شده‌اند و در ماه فوریه، این موضوع به اطلاع مقامات کوبایی رسید. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که "هنوز در مورد منشاء یا علت بروز آنچه که ما نوعی واقعه تلقی می‌کنیم پاسخ مشخصی دریافت نکرده‌ایم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت کوبا گفته است تمهیدات امنیتی در اطراف سفارت آمریکا را افزایش داده است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که در نتیجه این مساله، دولت آمریکا ناگزیر شد تعدادی از کارکنان را به کشورشان بازگردانند و برخی دیگر ظاهرا به خاطر شدت بیماری، شخصا برای بازگشت به آمریکا ابراز تمایل کردند و در نتیجه، تعداد کارکنان سفارت کوبا در آمریکا دو نفر کاهش داده شد.

وزارت خارجه کوبا ساعاتی بعد این ماجرا را تایید کرد و از ایالات متحده خواست برای یافتن دلیل واقعی این وضعیت با کوبا همکاری کند.

در بیانیه وزارت خارجه کوبا آمده است که در حال حاضر یک گروه کارشناسی سرگرم بررسی این موضوع است و بر تمهیدات امنیتی در اطراف سفارت ایالات متحده افزوده شده است.

به گفته منابع وزارت خارجه آمریکا، عارضه‌ای که کارکنان سفارت این کشور در هاوانا از آن شکایت داشتند شامل کاهش یا عوارض دیگر شنوایی بوده است.

برخی منابع خبری گفته اند که ممکن است این عارضه ناشی از پخش اصواتی با فرکانس خاص در نزدیکی سفارت یا محل اقامت دیپلمات های آمریکایی بوده باشد اما این نظر رسما منعکس نشده است. به گفته آنان، دولت کوبا برای نظارت بر فعالیت شهروندان و زیر نظر داشتن سفارتخانه های خارجی از ابزار پیشرفته استفاده می کند. این نظر در اطلاعیه های رسمی منعکس نشده است.

در سال ٢٠١٥ و به ابتکار باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا و رائو، رئیس جمهوری کوبا دو کشور پس از پنج دهه قطع روابط دیپلماتیک، این روابط را از سرگرفتند و سفارتخانه های آنها در پایتخت های دو کشور گشوده شد اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا، در مقایسه با آقای اوباما گرایش کمتری نسبت به گسترش روابط دوجانبه از خود نشان داده است.