اسرائیل: احداث 'دیوار زیرزمینی' در مرز غزه با جدیت ادامه دارد

حق نشر عکس AFP
Image caption بلندی دیوار مرزی ٦ متر است و تا عمق ٤٠ متری زمین احداث شده تا مانع از ورود فلسطینیان با استفاده از تونل‌های زیرزمینی شود. ساخت دیوار دو سال دیگر تمام خواهد شد

طرح احداث دیوار زیر زمینی در مرز اسرائیل و نوار غزه ادامه دارد و انتظار می رود تا دو سال دیگر به اتمام برسد.

روز پنجشنبه، ١٩ مرداد (١٠ اوت)، رادیو ارتش اسرائیل اظهارات ژنرال ایال زمیر را پخش کرد که گفته است ساخت دیوار در مرز اسرائیل با غزه با جدیت ادامه دارد و اخیرا عملیات احداث دیوار سرعت گرفته است. او گفت انتظار می‌رود این طرح تا دو سال دیگر تکمیل شود.

پس از جنگ غزه در سال ٢٠١٤، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و فرماندهان ارتش اسرائیل به خاطر ناتوانی در جلوگیری از نفوذ شبه‌نظامیان فلسطینی از طریق تونل‌های زیرزمینی مورد انتقاد شدید قرار گرفتند. به گفته منتقدان، بخش عمده تلفات نظامی اسرائیل نتیجه حملات شبه‌نظامیان فلسطینی بود که مخفیانه از طریق تونل‌های زیرزمینی خود را به نزدیکی محل استقرار واحدهای ارتش اسرائیل می‌رساندند.

در گزارش رادیو اسرائیل آمده است که دیوار مورد نظر از قطعات بتونی ساخته می‌شود حدود ٦٤ کیلومتر طول خواهد داشت. دیوار مجهز به حس‌گرهایی است نا مانع از تلاش برای ایجاد حفره زیرزمینی در آن شود.

این دیوار ٦ متر ارتفاع و ٤٠ متر عمق دارد و احداث آن سه میلیارد شکل (بیش از ٨٣٠ میلیون دلار) هزینه بر می‌دارد. به منظور جلوگیری از حملات کماندویی، این طرح شامل یک حصار ساحلی است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اسرائیل تونل‌های مرزی غزه را مسیر اصلی ورود شبه‌نظامیان فلسطینی به داخل خاک این کشور محسوب می‌کند

وزیر امور زیربنایی اسرائیل گفته است که این دیوار در داخل اراضی اسرائیل و به موازات حصار مرزی با غزه ساخته می‌شود تا، به گفته او، راه نفوذ از این بخش از سرزمین‌های فلسطینی گرفته شود. وی افزوده است که این واقعیت که دیوار در داخل خاک اسرائیل و اراضی تحت حاکمیت این کشور ساخته می‌شود به معنی آن است که هیچ توجیهی وجود ندارد که کارگرانی که در این طرح مشغول هستند هدف حمله قرار گیرند. وی گفت که این دیوار صرفا جنبه تدافعی دارد.

مقامات اسرائیلی گروه‌های تندرو فلسطینی را متهم کرده‌اند که برای عبور از مرز غزه و انجام عملیات مسلحانه در داخل این کشور، تونل های زیرزمینی می‌سازند و بسیاری از این تونل‌ها در داخل خانه‌های واقع در نزدیکی مرز ساخته می‌شوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جنگ سال ٢٠١٤ تلفات و خسارات سنگینی را به فلسطینیان ساکن غزه وارد کرد

ژنرال زمیر به ساکنان نواحی مرزی هشدار داد که ارتش اسرائیل خانه‌های محل احداث تونل‌ها را "هدف‌های مشروع نظامی" تلقی می‌کند و از آنها خواسته است مانع از استفاده از محل سکونت خود برای حمله به اسرائیل شوند.

به گفته مقامات مصری، در مرز نوار غزه با این کشور هم تونل‌هایی برای قاچاق کالا ساخته شده و دولت اسرائیل معتقد است که از آنها برای انتقال اسلحه به نوار غزه استفاده می‌شده است. مصر اقداماتی را برای انهدام این تونل‌ها به اجرا گذاشته است.

جنبش حماس در تابستان سال ٢٠٠٧ نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی را از غزه بیرون راند و اداره امور این بخش از سرزمین‌های فلسطینی را در دست گرفت. از آن زمان تا کنون، بین اسرائیل و حماس سه جنگ روی داده است.

جنگ سال ٢٠١٤ به کشته شدن بیش از ٢٢٠٠ فلسطینی و بی‌خانمان شدن نزدیک به یکصد هزار نفر دیگر از ساکنان غزه منجر شد. در طرف اسرائیلی هم ٦ غیرنظامی و ٤٨ نظامی کشته شدند.