فرماندار ویرجینیا خطاب به سفیدپوستان افراطی: به خانه برگردید

تظاهرات حق نشر عکس AFP

فرماندار ویرجینیا در شرق آمریکا گفته تنها پیامش به راست‌گرایان افراطی سفیدپوست مسبب آشوب در شارلوتزویل این است که "به خانه برگردید."

در درگیری شب گذشته میان راست‌گرایان‌افراطی و مخالفان آنها در شهر شارلوتزویل آمریکا، یک زن کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این حادثه زمانی اتفاق افتاد که شخصی با خودروی خود تظاهرات‌کنندگان مخالف سفیدپوستان راست افراطی را زیر گرفت.

پلیس در این رابطه یک مرد ۲۱ ساله را که قبلا دستگیر کرده بود به قتل متهم کرده است.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به نزاع خونین سفیدبرترپنداران و مخالفان نژادپرستی در آمریکا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ریشه تنش‌های نژادی در آمریکا چیست؟

پیش‌بینی می‌شد که تظاهرات راست‌گرایان افراطی سفیدپوست به خشونت کشیده شود و به همین دلیل وضعیت امنیتی ویژه اعلام شده بود.

جز حادثه حمله با خودرو به مخالفان سفیدپوستان افراطی، ۳۰ نفر دیگر هم در نقاط مختلف زخمی شده‌اند.

تری مک‌اولیف، فرماندار ویرجینیا عصر شنبه، ۱۲ اوت، مقابل دوربین‌های خبر ظاهر شد و در نخستین واکنش به درگیری‌های خونین شهر شارلوتزویل گفت: "تنها پیام من خطاب به برترپنداران نژادسفید این است که به خانه تان بروید. نه اینجا و نه در جای دیگری از آمریکا جایی برای شما وجود ندارد."

آقای مک‌اولیف، دموکرات، در حالی که با لحنی تند علیه راست‌گرایان افراطی سخن می‌گفت خبر داد که با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، تلفنی درباره وقایع امروز سخن گفته و دو بار در این گفتگو تاکید کرده "باید برای بازگرداندن وحدت به جامعه آمریکا جنبشی شکل گیرد."

حق نشر عکس AFP
Image caption کالیفرینا، اوکلند، دختر شانزده ساله سیاه‌پوست در اعتراض به تظاهرات نژادپرستان روی صورتش نوشته: مارا نکنشید

انتقاد از دونالد ترامپ

دموکرات‌ها و بعضی از جمهوری‌خواهان، از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا انتقاد کرده‌اند که چرا به طور واضح و برجسته افراطیون دست راستی را به خاطر خشونت در شارلوتزویل شماتت نکرده است.

در جمله‌ای کوتاه، آقای ترامپ خشونت و نفرت‌افکنی را به طور کلی محکوم کرد.

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا گفته است: "برای ملت آمریکا بسیار مهم است که رئیس جمهور وقایع ویرجینیا را با اشاره مستقیم به گروه‌های سفیدبرترپندار محکوم کند."

نانسی پلوسی، از رهبران دموکرات‌ها در کنگره آمریکا هم توییتی نوشته: "دونالد ترامپ بعد از من تکرار کن: سفیدبرترپنداری دهن کجی و بی‌حرمتی نسبت به ارزش‌های آمریکا است."

جف سشنز، دادستان کل آمریکا دستور داده است پلیس فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) تحقیقات فدرالی در این زمینه ترتیب دهد.

این تحقیقات قرار است با هدف رسیدگی به جرایم نقض حقوق مدنی هدایت شود که تروریسم داخلی هم در زیرشاخه آن قرار می‌گیرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ابراز همدردی با یک زن کشته شده در تظاهرات شب گذشته

زن تظاهرات کننده چطور کشته شد؟

آن طور که از تصاویر ضبط شده و اظهارات شاهدان بر می‌آید یک خودرو طوسی رنگ در خیابانی که در دو طرف آن مخالفان تظاهرات راست‌گرایان مشغول به اعتراض بودند با سرعت حرکت کرد و پس از آن که در انتهای خیابان با خودروی دیگری برخورد کرد با سرعت دنده عقب گرفت و در حالی که جلوی خودرو در تصاویر آسیب دیده به نظر می‌رسید، به حرکت معکوس خود ادامه داد.

یک شاهد عینی گفته که بدن یک دختر بعد از زیرگرفته شدن به وسیله ماشین "پاره پاره شد".

گزارش شده یک زن ۳۲ ساله قربانی این سانحه بوده است.

حق نشر عکس AFP

راننده چه کسی است؟

پلیس ساعتی بعد هویت راننده خودرو را جیمز الکس فیلد جونیور، ۲۱ ساله، مرد، سفیدپوست و اهل ایالت اوهایو اعلام کرد. هنوز معلوم نیست که آیا او برای حضور در تجمع حامیان برتری نژادی سفیدها از اوهایو به ویرجینیا آمده بوده است و چرا با خودرو به میان مخالفان نژادپرستی رانده است.

همزمان پلیس شارلوتزویل می‌گوید از سه نفری که در ارتباط با درگیری‌ها امروز بازداشت کرده دو نفر از آنها شهروندان خارج از ایالت ویرجینیا بوده‌اند.

حق نشر عکس Getty / Win McNamee
Image caption این خودرویی است که تظاهرات‌کنندگان را زیر گرفت. در جلوی شیشه آن یک بطری آب دیده می‌شود که احتمالا متعلق به یکی از قربانیان است

آن طور که خبرگزاری سی‌ان‌ان می‌گوید دو کشته شده دیگر امروز در جریان سقوط یک هلی‌کوپتر در حومه شهر شارلوتزویل جان داده‌اند؛ مقام‌های ویرجینیا درباره جزئیات سانحه این سقوط هلی‌کوپتر هنوز چیزی نگفته‌اند اما آن‌طور که در آخرین توییت آقای ترامپ اشاره شده، دو کشته شده دیگر امروز از افسران پلیس ویرجینیا بوده‌اند.

آقای ترامپ شامگاه شنبه در توییتر به اعضای خانواده و بازماندگان افسران پلیسی که در روز شنبه در ویرجینیا کشته شدند تسلیت گفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption راست‌گرایان افراطی جمعه شب با مشعل‌های روشن که نمادی از کوکلاکس‌کلان‌هاست در خیابان‌های شارلوتزویل رژه رفتند

راستگرایان افراطی در شارلوتزویل، به برداشته شدن مجسمه ژنرال رابرت لی معترض هستند.

آنها شب جمعه هم در حالی که مشعل‌هایی به دست داشتند تظاهرات کردند. این افراد شعارهایی با مضمون برتری نژاد سفید سر دادند و تعدادی از آنها هم به نمایش دادن "سلام نازی" پرداختند.

رابرت لی، در جنگ داخلی آمریکا در قرن نوزدهم فرمانده اصلی نیروهای جنوب بود. نیروهای جنوب طرفدار حفظ برده‌داری بودند.