دفاع کاخ سفید از واکنش ترامپ به خشونت‌های شارلوتزویل

شارلوتزویل حق نشر عکس Getty Images
Image caption ادای احترام به قربانی خشونت در شارلوتزویل، هدر هیر ۳۲ ساله

کاخ سفید از واکنش دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به خشونت‌های شهر شارلوتزویل دفاع کرد.

رییس جمهور آمریکا در واکنش‌ به خشونت‌های این شهر "بسیاری از طرف‌های" درگیر را محکوم کرده بود اما هدف انتقاد -از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات- قرار گرفت که چرا بطور مشخص به تندروهای سفیدپوست اشاره نکرده است.

دیروز در شارلوتزویل، در ایالت ویرجینیا، یک خودرو بسرعت به میان مخالفان راست‌گرایان افراطی راند و یک زن ۳۲ ساله را کشت و ۱۹ نفر را زخمی کرد.

این موضوع باعث انتقادهای زیادی از آقای ترامپ شد، مایکل سینگر شهردار شارلوتزویل حتی آقای ترامپ را در کشته شدن این زن مسئول دانست چرا که در هیچ فرصتی ‌تندروهای دست‌راستی را محکوم نکرده و هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی آقای ترامپ هم کشته شدن این زن "تروریسم" نشات گرفته از "تعصب و نفرت" خواند.

یکی از سخنگویان کاخ سفید امروز (یکشنبه، ۲۲ مرداد، ۱۳ اوت) در واکنش به انتقادهایی که از هر سو شدت گرفته گفت: "رییس جمهور در بیانیه دیروزش بشدت تمام اشکال خشونت، تعصب و نفرت را محکوم کرد. البته روشن است که این شامل سفیدپوستان نژادپرست افراطی، کوکلوس کلان، نئونازی و تمام گروه‌های تندرو می‌شود."

امروز همچنین معترضان مانع از برگزاری کنفرانس خبری جیسون کسلر یکی از ترتیب‌دهندگان تظاهرات سفیدپوستان راست افراطی شدند. فریاد اعتراض و "هو" کردن جمعیت مانع از این شد که صدای آقای کسلر شنیده شود و او به زور از مقابل میکروفن کنار زده شد. مخالفان که فریاد می‌زدند "ننگ بر تو" خواستار اعلام جرم علیه او شدند. در چند جمله‌ای که شنیده شد آقای کسلر خشونت را محکوم اما از برگزاری تظاهرات دفاع کرد.

ناآرامی‌های شارلوتزویل دیروز به اوج رسید، زمانی که صدها سفیدپوست ملی‌گرا که از نقاط مختلف به این شهر آمدند در راهپیمایی "اتحاد راست" شرکت و به برداشته شدن مجسمه ژنرال رابرت لی اعتراض کردند. ژنرال لی در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا فرمانده ارتش کنفدراسیون ویرجنیای شمالی بود که طرفدار ابقای برده‌داری بودند.

شب پیش از تظاهرات اصلی، این افراد مشعل‌ به دست و با شعارهای برتری نژاد سفید راهپیمایی کرده و حتی برخی "سلام نازی" داده بودند.

اما مخالفان سفیدپوستان افراطی هم در همین شهر حضور پیدا کرده بودند؛ دو گروه با یکدیگر وارد زد و خورد شدند و به روی هم اسپری فلفل پاشیدند؛ پلیس ضد شورش هم با هر دو گروه درگیر شد.

درگیری تقریبا به پایان رسیده و مردم در حال متفرق شدن بودند که خودرویی به میان مخالفان سفیدپوستان افراطی راند و یک زن را کشت و ۱۹ نفر را زخمی کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آنتونی اسکاراموچی

راننده بیست دو ساله خودرو دستگیر و تحقیقات از او آغاز شده است.

جف سشنز، دادستان کل آمریکا هم به اف‌بی‌آی دستور داده درباره نقض حقوق مدنی -که شامل تروریسم داخلی هم می‌شود- در اتفاقات شارلوتزویل تحقیق کند.

برخی می‌گویند انتخاب آقای ترامپ به ریاست جمهوری باعث رشد و تحرک گروه‌های راست افراطی در سراسر آمریکا شده است.

در همین حال آنتونی اسکاراموچی مدیر سابق روابط عمومی کاخ سفید که پس از ده روز برکنار شد در اولین مصاحبه تلویزیونی خود بعد از برکناری به شبکه ای‌بی‌سی آمریکا گفت "عناصری در واشنگتن و کاخ سفید" به دنبال برکناری دونالد ترامپ هستند چون "او برآمده از طبقه سیاسی حاکم نیست" و غیر خودی محسوب می‌شود.

آقای اسکاراموچی حاضر نشد از کسانی که علیه آقای ترامپ فعالیت می‌کنند نام ببرد اما از نفوذ استیو بنن -استراتژیست ارشد رییس جمهور- و سایت خبری بریت‌بارت- که آقای بنن قبلا سردبیر آن بود- انتقاد کرد و از رییس جمهور خواست افراد وفادار به خود را بیشتر به کار گمارد.