مدیر سیا: درگیری اتمی با کره شمالی قریب الوقوع نیست

Kim Jong-Un attends combined fire demonstration of the services of the Korean Peoples Army in celebration of its 85th founding anniversary حق نشر عکس KCNA/AFP

در خلال تنش فزاینده میان آمریکا و کره شمالی، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می گوید که خطر درگیری اتمی میان دو کشور قریب الوقوع نیست.

مایک پامپئو گفت که برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ با "سرعت نگران کننده ای" پیش می رود و یک آزمایش موشکی تازه از سوی این کشور باعث تعجب نخواهد بود.

اما او اخطار داد که "صبر استراتژیک" آمریکا به سر آمده.

دو کشور اخیرا بیش از پیش به شعارهای خصومت آمیز متوسل شده اند و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کره شمالی را به "آتش و خشم" تهدید کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، کره شمالی شماری از سفرای کلیدی خود را در روسیه، چین و سازمان ملل، برای مشورت به پیونگ یانگ فرا خوانده است.

قرار است آنها در جلسه مشترکی درباره سیاست خارجی کره شمالی شرکت کنند.

حق نشر عکس AFP

آقای پامپئو گفت او "کاملا مطمئن" است که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی همچنان برنامه توسعه تسلیحاتی را دنبال خواهد کرد.

او در پاسخ به این سوال که کره شمالی چقدر با توانایی استقرار یک سلاح اتمی که با آن بتواند آمریکا را بزند فاصله دارد گفت: "نزدیک تر هستند."

او در مصاحبه ای در روز یکشنبه با شبکه فاکس نیوز افزود: "آنها با سرعت نگران کننده ای در این جهت حرکت می کنند."

تنش های دیرینه در مورد برنامه اتمی کره شمالی زمانی تشدید شد که این کشور دو موشک بالستیک قاره پیما را در ماه ژوییه آزمایش کرد. آن آزمایش ها دور تازه تحریم های شدید شورای امنیت سازمان ملل را به دنبال داشت که باعث خشم بیشتر حکومت آقای کیم شد.

آقای ترامپ در طول هفته گذشته چند بار به کره شمالی حمله کرد و از جمله گفت که خشاب ارتش آمریکا "پر و آماده شلیک" است و در مقابل کره شمالی او را متهم کرد که درحال سوق دادن شبه جزیره کره به سوی جنگ اتمی است.

حق نشر عکس AFP
Image caption مایک پامپئو گفت یک آزمایش موشکی تازه از سوی این کشور باعث تعجب نخواهد بود

اظهارات آقای ترامپ

سه شنبه: "کره شمالی بهتر است دیگر آمریکا را تهدید نکند. چون با آتش و خشم آنطور که جهان هرگز ندیده روبرو خواهد شد."

چهارشنبه: آقای ترامپ اعلام کرد که تسلیحات اتمی آمریکا "هرگز قوی تر از امروز نبوده."

پنجشنبه: او گفت که شاید هشدارش در مورد "آتش و خشم... به اندازه کافی شدید نبوده." او در پاسخ به این سوال که شدیدتر از آن چه خواهد بود گفت: "خواهید دید."

جمعه: رئیس جمهور آمریکا اخطار داد که خشاب ارتش "پر و آماده شلیک است" و افزود که کره شمالی "باید عاقلانه عمل کند."


اما آقای پامپئو این مساله را که خطر مناقشه اتمی قریب الوقوع است رد کرد و گفت: "شنیده ام که مردم از قرار داشتن در آستانه جنگ اتمی حرف می زنند. من هیچ اطلاعاتی ندیده ام که نشان دهد امروز در چنین موقعیتی هستیم."

این درحالی است که چندین کشور ابراز نگرانی کرده اند که این بحران بالا بگیرد و چین، تنها متحد عمده کره شمالی، خواستار خویشتن داری دو طرف شده است.

کره شمالی روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد شلیک موشک به آب های نزدیک جزیره گوام در اقیانوس آرام که به آمریکا متعلق است را دارد. ارتش آمریکا در گوام پایگاه عمده هوایی دارد.

آقای ترامپ در واکنش گفت که اگر کره شمالی به گوام آسیب برساند باید انتظار "مشکلات بزرگی" را داشته باشد.