ترامپ اقدامات 'نژادپرستان' در شارلوتزویل را 'شیطانی' دانست

US President Donald Trump at the White House, 14 August حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ کسانی که با انگیزه های نژادی دست به خشونت می زنند را "جنایتکار و لات" توصیف کرد

دو روز بعد از درگیری خشونت‌بار راستگراهای افراطی و مخالفانشان در شهر شارلوتزویل در ایالت ویریجینیا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا "نژادپرستی" را "شیطانی"خواند.

آقای ترامپ پیشتر در واکنش‌ به خشونت‌های این شهر، "بسیاری از طرف‌های درگیر" را محکوم کرده بود، اما هدف انتقاد هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات قرار گرفت که چرا به طور مشخص به تندروهای سفیدپوست اشاره نکرده است.

دو روز پیش، یکی از سخنگویان کاخ سفید در واکنش به انتقادها گفت: "رئیس جمهور در بیانیه اش تمام اشکال خشونت، تعصب و نفرت را به‌‎شدت محکوم کرد. البته روشن است که این شامل سفیدپوستان نژادپرست افراطی، کوکلاکس کلان، نئونازی‌ها و تمام گروه‌های تندرو می‌شود."

اما این اظهارات، مانع از ادامه انتقادات به دونالد ترامپ نشد و امروز سه شنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) به موضوع گیری جدید رئیس جمهور آمریکا انجامید.

آقای ترامپ امروز در کاخ سفید تاکید کرد که نفرت پراکنی جایی در آمریکا ندارد و همه کسانی که روز شنبه اقدام "مجرمانه" انجام داده‌اند مسئول خواهند بود.

وی کسانی که با انگیزه های نژادی دست به خشونت می زنند را "جنایتکار و لات" توصیف کرد و گفت اقدام گروه‌های راست‌گرای افراطی و سایر گروه‌هایی که نفرت پراکنی می‌کنند مغایر با ارزش‌های آمریکایی است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ادای احترام به قربانی خشونت در شارلوتزویل، هدر هیر ۳۲ ساله

دو روز پیش در شارلوتزویل، در ایالت ویرجینیا، یک فعال راست‌گرا با ماشین خود مخالفان نژادپرستی را زیر گرفت که به کشته شدن یک زن ۳۲ ساله و جراحت ۱۹ نفر انجامید.

ناآرامی‌های شارلوتزویل زمانی اوج گرفت که صدها سفیدپوست ملی‌گرا که از نقاط مختلف به این شهر آمدند در راهپیمایی "اتحاد راست" شرکت و به برداشته شدن مجسمه ژنرال رابرت لی اعتراض کردند.

ژنرال لی در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا فرمانده ارتش کنفدراسیون ویرجنیای شمالی بود که طرفدار ابقای برده‌داری بودند.

هادی نیلی، بی‌بی‌سی، واشنگتن:

دونالد ترامپ از اقامتگاهش در بدمینیستر نیوجرسی به واشنگتن برگشت؛ گفت برای کارهای دیگر، ولی به نظر می‌رسد مهم‌ترین کاری که کرد همین بیانیه‌ای بود که در کاخ سفید خواند.

او هنگام خواندن بیانیه، از تله‌پرامپتر (دستگاهی که جلوی لنز دوربین می‌گذارند و متن آماده‌شده را روی صفحه‌اش می‌اندازند تا بشود از روی آن خواند) چشم بر نمی‌داشت.

به نظر می‌رسید دقت دارد عین این عبارت‌ها را بخواند و نه چیزی کمتر یا بیشتر.

بعضی چهره‌های گروه‌های حامی برتری نژادی، در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر از آقای ترامپ حمایت کرده بودند و در تجمع‌های اخیرشان در ویرجینیا هم گفتند برای عملی‌کردن وعده‌های او به میدان آمده‌اند.

این موضوع، فشار منتقدان و حتی دوستان رئیس‌جمهور آمریکا را بیشتر کرد که از او خواستند صریح و بی‌تعارف، نژادپرستی و این گروه‌ها را محکوم کند.

موضوعات مرتبط