درگیری نیروهای چین و هند در مرز میان دو کشور

سرباز هندی و چینی حق نشر عکس AFP
Image caption تنش میان هند و چین بار دیگر بر سر مرز افزایش می یابد

مقامات هند می‌گویند که روز سهشنبه (۱۵ اوت/۲۴ مرداد) در امتداد مرز مشترک در غرب هیمالیا میان سربازان هند و چین درگیری روی داده است.

خبرگزاری هندی پی تی آی گزارش داده که زمانی که نیرو های چینی سعی داشتند در نزدیکی دریاچه پانگونگ وارد قلمرو هند شوند سربازان دو طرف بسوی یکدیگر سنگ پرتاب کرده‌اند.

پکن می‌گوید سربازانش در داخل قلمرو چین بوده‌اند.

هر دو کشور در یک تنگه در ناحیه دکلام در مرز چین، هند و بوتان نیز درگیر هستند.

بیشتر بخوانید:

خبرگزاری هندی پی تی آی با نقل قول از مقامات ارتش گفته است در این رویارویی سربازان مجبور شده اند برای جلوگیری از رسوخ نیروهای چینی به منطقه ای که هند قلمرو خود می داند زنجیره انسانی را تشکیل دهند. این منطقه در نزدیکی ناحیه لاداخ هند واقع است. چین این سرزمین را بخشی از خاک خود می‌داند.

یک مقام هندی به بی بی سی گفت که او گزارش های رسانه‌ای را در این باره نمی تواند تایید و یا رد کند اما گفت: "چنین حوادثی اتفاق می افتد" و افزود: "این اولین بار نیست که چیزی شبیه این اتفاق می‌افتد."

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده است که "طرف هند باید بلافاصله و بدون قید و شرط تمام پرسنل و تجهیزات را از خاک چین خارج کند." در همان حال این وزارت تأکید کرده است که نیروهای چین به هنگام وقوع درگیری در قلمرو چین بوده‌اند.

وزارت خارجه هند در یک بیانیه رسمی گفته است که "هیچ خط مرزی علامتگذاری شده مورد توافق مشترک در مرز واقعی بین هند و چین وجود ندارد."

این بیانیه افزوده است که تفاوت نظر در باره خطوط مرزی واقعی باعث ایجاد شرایطی می‌شود که در صورت اجماع در باره خطوط مرزی می شود از آن اجتناب کرد.

تشنج تازه مرزی میان هند و چین در حالی صورت می‌گیرد که ارتش های دو کشور در نوار مرزی در نزدیکی منطقه ای که در هند دکلام و در چین دنگلانگ می نامند حضور خود را تقویت داده‌اند.

از زمان آغاز تنش در ماه ژوئن هر طرف نیروهایش را تقویت کرده و از طرف دیگر خواسته است عقب نشینی کند.

در سال ۱۹۶۲ بر سر مرز یک جنگ کوتاه مدت میان چین و هند روی داد و اختلافات مرزی حل نشده در مورد چندین منطقه هر سر از گاهی باعث بروز تنش میان دو کشور شده است.

موضوعات مرتبط