توسل همسر موگابه به مصونیت دیپلماتیک در آفریقای جنوبی

حق نشر عکس Reuters
Image caption گریس موگابه، منشی سابق آقای موگابه است که با وی ازدواج کرد

مقامات در آفریقای جنوبی می گویند که گریس موگابه، همسر رابرت موگابه رئیس‌جمهوری زیمبابوه، که اخیرا به آن کشور سفر کرده به مصونیت دیپلماتیک متوسل شده است تا تحت پیگرد قانونی قرار نگیرد.

پلیس آفریقای جنوبی می‌گوید خانم موگابه با اتهام ضرب و جرح یک دختر مدل مواجه است و سه شنبه این هفته در شهر ژوهانسبورگ در دادگاه حاضر نشد.

از گریس موگابه به عنوان یکی از جانشینان احتمالی رئیس جمهوری زیمباوه یاد می شود. گفته می شود خانم موگابه برای مداوای جراحت پا به آفریقای جنوبی سفر کرده بود.

گریس موگابه، ۵۲ ساله، متهم است که روز یکشنبه گذشته در اتاق یک هتل گابریلا انجلز، ۲۰ ساله، را با سیم یک ابزار برقی زده است.

حمله منتسب به خانم موگابه ظاهرا پس از آن رخ داد که او شاکی را در اتاق هتلی واقع در شمال ژوهانسبورگ با دو پسر جوانش - که در آفریقای جنوبی زندگی می کنند - مشاهده کرد.

دبی انجلز، مادر شاکی، می گوید که پیشانی دخترش ۱۴ بخیه خورده است.

حق نشر عکس GABRIELLA ENGELS
Image caption شاکی می گوید خانم موگابه ناگهان وارد اتاق شد و به او حمله کرد

دبی انجلز گفت: "من فقط خواهان اجرای عدالت برای دخترم هستم. این (شکایت) به خاطر پول نیست، به خاطر عدالت است. او بدون دلیل به دخترم حمله کرد."

این در حالیست که پلیس می گوید دولت زیمباوه خواهان اعمال مصونیت دیپلماتیک برای بانوی اول این کشور شده است - که اگر دادگاه با آن موافقت کند - مانع از پیگرد قانونی وی خواهد شد.

مقامات آفریقای جنوبی در عین حال تاکید کرده اند که گریس موگابه از "فرایند قانونی عبور خواهد کرد."

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دولتی ناشناس در زیمبابوه گزارش داده است که خانم موگابه با پاسپورت دیپلماتیک به آفریقای جنوبی سفر نکرده بود.

جنبش برای تغییرات دموکراتیک، مهم ترین حزب مخالف دولت زیمباوه، با صدور بیانیه ای علیه همسر موگابه گفته است که در این سفر "آبرو ریزی کامل" برای کشورش به بار آورد.

موضوعات مرتبط