انتخابات کنیا؛ رهبر مخالفان به دادگاه شکایت می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption رایلا اودینگا می گوید رئیس جمهوری کنیا در انتخابات اخیر تقلب کرده است

رایلا اودینگا، رهبر مخالفان دولت کنیا اعلام کرده است که از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور به دیوان عالی شکایت می‌کند.

در انتخابات اخیر، یوهورو کنیاتا رئیس جمهوری فعلی با کسب بیش از ۵۴ درصد آرا، آقای اودینگا، را که حدود ۴۵ درصد آرا را بدست آورد، شکست داد.

رایلا اودینگا می گوید که رقیبش دست به تقلب بزرگی زده که در حد "کشتار دموکراسی" بوده است.

این در حالیست که ناظران بین المللی معتقدند انتخابات کنیا آزاد و منصفانه برگزار شد.

آقای اودینگا پیشتر می گفت برای ابطال نتیجه به دادگاه رجوع نخواهند کرد ولی او روز چهارشنبه (۱۶ اوت) اعلام کرد مدارکی به دست آورده است که می‌تواند اتهام تقلب گسترده جناح پیروز را در دیوان عالی ثابت کند.

رایلا اودینگا گفت: "ما هم اکنون تصمیم گرفته ایم که به دیوان عالی برویم تا نحوه ایجاد یک رهبری ساخته شده توسط کامپیوتر را نشان بدهیم."

فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی و کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، از رایلا اودینگا درخواست کرده بودند از راه قانونی شکایت خود را پیگیری کند.

اودینگا پیشتر در حساب توییتری خود نوشته بود براساس بررسی‌های تیم انتخاباتی او آقای کنیاتا کمتر از وی رای آورده است.

مخالفان، حامیان رئیس جمهوری کنیا را متهم کرده اند که با هک کردن سیستم شمارش آرا، نتایج واقعی انتخابات را تغییر داده اند. کمیسیون انتخاباتی کنیا این ادعا را بی اساس می‌داند.

حامیان اودینگا در روزهای گذشته به اعتراضات خیابانی دست زدند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند. مخالفان نیروهای دولتی را متهم به کشتن حدود ۱۰۰ نفر از معترضان کرده اند ولی مستنداتی در اثبات ادعای خود ارائه نداده اند.

بسیاری از ناظران، نگران تکرار ناآرامی‌های پس از انتخابات ۱۰ سال پیش در کنیا هستند که موجب کشته شده ۱۱۰۰ نفر و بیجا شدن ۶۰۰ هزار نفر شد.

موضوعات مرتبط