صربستان به 'پیکاسوی کوچک' افغان پیشنهاد شهروندی داد

رئیس جمهوری و فرهاد نوری حق نشر عکس vucic/Tanjug
Image caption رئیس‌جمهوری صربستان با فرهاد نوری و خانواده‌اش دیدار کرد و به آنها پیشنهاد شهروندی داد

دولت صربستان اعلام آمادگی کرده است که به فرهاد نوری، نقاش ده ساله افغان و خانواده‌اش که از هشت ماه به این سو در اردوگاه پناهجویان به سر می‌برند شهروندی این کشور را بدهد.

فرهاد نوری که به خاطر استعداد هنری‌اش به "پیکاسوی کوچک" معروف شده است، هفته گذشته برای اولین بار در صربستان نمایشگاه نقاشی برگزار کرد که باعث جلب توجه بسیاری از رسانه‌ها شد.

روز گذشته، چهارشنبه ۱۶ اگست/اوت او و خانواده‌اش برای دیدار با الکساندر ووییچ، رئیس‌جمهوری صربستان دعوت شدند و آقای وویج در این دیدار به آنها پیشنهاد شهروندی و همچنین به پدر فرهاد نوری وعده اشتغال داد.

آقای ووییچ خطاب به فرهاد و خانواده‌اش گفت: "اگر این پیشنهاد ما را قبول کنید باعث افتخار است."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرهاد نوری و خانواده‌اش در اولین نمایشگاه نقاشی‌اش در صربستان

اگر چه این نقاش نوجوان افغان گفته است که دوست دارد برای آموزش نقاشی و زبان‌های خارجی به سوئیس برود اما رئیس‌جمهوری صربستان گفته تلاش بیشتری خواهد کرد تا او را قانع کند در صربستان بماند.

مطالب مرتبط:

در حال حاضر، حدود ۴۵۰۰ مهاجر و پناهجو از کشورهای مختلف در ۱۸ اردوگاه دولتی در صربستان زندگی می‌کنند.

بیشتر آنان در نظر داشته‌اند برای شروع زندگی جدید به کشورهای غرب اروپا بروند اما پس از آن که "مسیر بالکان" در سال ۲۰۱۶ بسته شد، ناگزیر در صربستان مانده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'پیکاسوی کوچک' در اردوگاهی در صربستان نقاشی می‌کند

به گزارش خبرگزاری فرانسه "مرکز حفاظت از پناهندگی" - یک نهاد خیریه غیردولتی که در حمایت از پناهجویان فعالیت دارد - پشنهاد رئیس‌جمهوری صربستان را استقبال کرده است اما گرفته است که نیاز شدیدی برای اصلاح روند پناهندگی در این کشور وجود دارد.

رادوس جوروویچ، از کارکنان این نهاد گفته است که درخواست‌دهندگان پناهندگی "برای مدت طولانی منتظر می‌مانند و در بسیاری موارد پناهندگی نمی‌گیرند".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرهاد نوری به خاطر استعدادش در نقاشی به "پیکاسوی کوچک" معروف شده است