کره جنوبی: تجهیز موشک کره شمالی به کلاهک اتمی عبور از خط قرمز است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته مون، آمریکا قول داده بدون مشورت و موافقت کره جنوبی علیه کره شمالی وارد جنگ نشود

کره جنوبی در مورد اقدام احتمالی کره شمالی در نصب کلاهک هسته‌ای بر موشک بالستیک این کشور هشدار داده است.

روز پنجشنبه، ٢٦ مرداد (١٧ اوت)، مون جائه-این، رئیس جمهوری کره جنوبی، در یک نشست خبری که به مناسبت یکصدمین روز ریاست جمهوری او تشکیل شده بود گفت: "اگر کره شمالی بار دیگر یک موشک بالستیک قاره‌پیما را پرتاب و با نصب یک کلاهک اتمی آن را به جنگ افزار تهاجمی تبدیل کند، من چنین اقدامی را قطعا عبور از خط قرمز کره جنوبی تلقی خواهم کرد."

آقای مون در گذشته بارها به کره شمالی هشدار داده بود که از "خط قرمز" او عبور نکند اما تا پیش از این، مشخص نکرده بود که این خط قرمز حاوی چه شرایطی است.

رئیس جمهوری کره جنوبی در این نشست خبری همچنین گفت که ایالات متحده به او اطمینان داده است که بدون مشورت و کسب موافقت دولت کره جنوبی وارد جنگ علیه کره شمالی نخواهد شد. وی افزود که رئیس جمهوری آمریکا به او گفته است که قبل از اقدام نظامی، راه حل‌های مسالمت‌آمیز از طریق مذاکره را مورد توجه قرار خواهد داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دانفورد و مقامات نظامی چین - رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نسبت به کارآیی تحریم‌ اقتصادی در حل بحران کره ابراز تردید کرده است

از پایان جنگ کره در سال ١٩٥٣ که نتیجه توافق "ترک مخاصمه" بین طرف‌های درگیر بود، کره جنوبی و ایالات متحده معاهده صلح با کره شمالی امضا نکرده‌اند و در نتیجه، از لحاظ "فنی" وضعیت جنگ بین دو طرف همچنان برقرار است. کره شمالی خواستار امضای معاهده صلح، شناسایی کامل از سوی آمریکا و همچنین دریافت کمک‌های اقتصادی از کره جنوبی و آمریکاست.

جنگ کره در سال ١٩٥٠ با حمله نیروهای حکومت کمونیستی کره شمالی به جنوب شبه جزیره کره آغاز شد و در مقابل، ایالات متحده در راس یک ائتلاف بین‌المللی مورد تایید سازمان ملل در حمایت از کره جنوبی وارد جنگ شد. در این جنگ، کره شمالی از حمایت نظامی اتحاد شوروی و جمهوری خلق چین برخوردار بود. جنگ کره تلفات سنگینی را به هر دو طرف وارد کرد.

در خبری دیگر در مورد بحران کره، جنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است که کاهش تمرین‌های نظامی در حال حاضر موضوعی برای مذاکره جهت حل بحران کره نیست.

ژنرال دانفورد که به چین سفر کرده، در یک گفتگوی مطبوعاتی در روز پنجشنبه گفت که "ایالات متحده قطعا گزینه صلح‌آمیز را به راه حل نظامی برای بحران کره ترجیح می‌‌دهد اما کسی باور ندارد که تحریم و فشار اقتصادی به تنهایی بتواند به غیراتمی شدن شبه‌جزیره کره بیانجامد."

در واکنش به برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، شورای امنیت سازمان ملل متحد یک رشته تحریم‌های اقتصادی را بر این کشور وضع کرده است. تحریم‌های خارجی و بودجه نظامی هنگفت کره شمالی شرایط اقتصادی ناگواری را برای مردم این کشور در پی داشته است به خصوص اینکه کمک‌های خارجی نیز به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

مقامات و رسانه‌های کره شمالی، که حکومت این کشور را تنها نظام "مستقل و غیروابسته جهان" توصیف می‌کنند، تاکید دارند که تحریم‌های خارجی تاثیری بر اراده آنان ندارد زیرا مردم برای حمایت از انقلاب و نظام این کشور آماده هرنوع فداکاری هستند. در عین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چین را متهم کرده که با وجود تحریم بین‌المللی، مبادلات تجاری خود را کره شمالی را افزایش داده است.