ویدیوی رسانه‌های چینی در مورد اختلاف مرزی با هند موجب خشم شد

بازیگر هندی حق نشر عکس XINHUA
Image caption این ویدیو یک بازیگر چینی را نشان می‌دهد که لباس شبیه هندی پوشیده است و انگلیسی را با لهجه هندی تلفظ می‌کند

رسانه‌های دولتی چین ویدیوی تبلیغاتی را منتشر کرده‌اند که هند را برای اختلاف مرزی مورد تمسخر قرار می‌دهد. انتشار این فیلم موجب اتهامات نژادپرستانه شده است.

در این کلیپ ویدیویی که به زبان انگلیسی است یک بازیگر چینی که عمامه‌ای (به سبک هندی) بر سر دارد با لهجه‌ای شکسته، هند را متهم به ارتکاب "گناه" می‌کند.

این کلیپ را خبرگزاری شین‌هوآ دیروز چهارشنبه (۱۶ اوت / ۲۵ مرداد) منتشر کرد. این ویدیو باعث خشم در هند شده است.

داستان ویدیو چیست؟

عنوان این ویدیو "هفت گناه هند" است، که در آن دئیر وانگ، راوی فیلم، نارضایتی‌های چین از هند در ارتباط با اختلاف مرزی در ناحیه "دکلام" را بر می‌شمارد، ناحیه‌ای که با چین، هند و بوتان هم‌ مرز است.

این کلیپ تازه‌ترین قسمت ازسلسله بحث‌های اینترنتی با نام "اخگر" است که خبرگزاری شین‌هوآبه زبان انگلیسی راه‌اندازی کرده است.

گوینده این کلیپ که با صدای هیجان‌زده و خشمگین صحبت می‌کند هند را به "نقض قوانین بین‌المللی" و "ساختن بهانه‌های مختلف برای توجیه کردن اقدامات غیرقانونی خود" متهم می‌کند.

حق نشر عکس XINHUA
Image caption دئیر وانگ در ویدیو با زبانی خودمانی صحبت می‌کند

بعدا یک مرد "هندی"که نقش او را یک بازیگر چینی ایفا می‌کند و عینک آفتابی بر چشم و بر سر عمامه دارد وارد صحبت می‌شود و با حرکاتی که ظاهرا تلاشی برای طنز است، سرش را می‌چرخاند و در حالی که صدای خنده شنیده می‌شود با لهجه شدید هندی به زبان انگلیسی صحبت می‌کند.

در صحنه دیگر او یک قیچی را به سوی بازیگر دیگری که به ظاهر بوتان را نمایندگی می‌کند، حرکت می‌دهد؛ این امر اشاره روشنی به موضع چین است که می‌گوید هند نسبت به این کشور کوچک هیمالیا زورگویی می‌کند.

به نظر می‌رسد که هدف این ویدیو صرفا مخاطب خارجی است چرا که این کلیپ به طور کامل به زبان انگلیسی است و در حساب‌های کاربری شینهوا در فیسبوک ،یوتیوب و توییتر منتشر شده است. این شبکه ها در چین ممنوع هستند.

واکنش هندیها چه بوده است؟

رسانه‌های خبری هندی توجه خود را روی این ویدئو گذاشته و آن را به عنوان اقدامی نژادپرستانه محکوم کرده‌اند.

هندوستان تایمز گفته است شین‌هوآ "یک فیلم نژادپرستانه منتشر کرده است که هندی ها را" و "به طور ویژه اقلیت سیک را هدف قرار می‌دهد."

حق نشر عکس XINHUA
Image caption بازیگری که از بوتان نمایندگی می کند با لباس عادی بود

سایت خبری کوینت گفته است "این تلاش دیگری از سوی رسانه‌های چینی برای ادامه سخنان پرخاشگرانه خود در مورد اختلاف (مرزی) است." و روزنامه "ایندیا تودی"رسانه های چینی را متهم به "برداشتن گامی دیگر" در تمسخر هند کرده است.

این ویدیو همچنین باعث انتقاد کاربران شبکه های اجتماعی شده است.

تنش تازه در روابط هند و چین در رابطه با مسایل مرزی در اواسط ماه ژوئن آغاز شد، زمانی که هند با تلاش چین برای توسعه یک راه مرزی از طریق فلاتی که در هند به نام دکلام و در چین به نام دونگلانگ شناخته می شود مخالفت کرد. فلاتی، که ایالت سیکیم در شمال شرقی هند و پادشاهی بوتان را با هم می پیوندد.

در حال حاضر بین پکن و بوتان بر سر این منطقه اختلاف نظر وجود دارد. هند از ادعای بوتان در مورداین منطقه حمایت می‌کند.

از زمان آغاز تنش دو طرف نیروهایشان را تقویت کرده و از طرف دیگر خواسته است عقب‌نشینی کند.

روز چهارشنبه مقامات هند گفتند که در امتداد مرز مشترک در غرب هیمالیا میان سربازان هند و چین درگیری تازه‌ای روی داده است.

در سال ۱۹۶۲ بر سر مرز یک جنگ کوتاه مدت میان چین و هند روی داد و اختلافات مرزی حل نشده در مورد چندین منطقه هر سر از گاهی باعث بروز تنش میان دو کشور شده است.

موضوعات مرتبط