دفاع ترامپ از مجسمه‌ شخصیت‌های طرفدار برده‌داری

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بحث بر سر این مجسمه‌های چهره های تاریخی طرفدار برده داری در آمریکا اخیر بالا گرفته است

رئیس جمهوری آمریکا از برچیده شدن مجسمه‌های چهره‌های تاریخی طرفدار برده‌داری از اماکن عمومی در شهرهای مختلف انتقاد کرده است.

آقای ترامپ پنجشنبه (۱۷ اوت) در حساب کاربری توییتر خود نوشت: "غم انگیز است که تاریخ و فرهنگ کشور باعظمت ما با برداشته شدن این مجسمه‌های زیبا تکه‌پاره می‌شود."

او افزود: "ما نمی توانیم تاریخ را تغییر بدهیم اما می توانیم از آن عبرت بگیریم."

رئیس‌جمهورآمریکا همچنین نوشت: "قشنگی این مجسمه‌ها و یادبودها که دارد از شهرهای ما گرفته می‌شود، جایش خالی خواهد بود و هیچ چیز جایش را نمی‌گیرد."

بسیاری به ویژه در جامعه سیاه پوستان آمریکا مجسمه افرادی مانند ژنرال رابرت لی، از فرماندهان مهم کنفدراسیون ایالت‌های جنوبی در جنگ داخلی آمریکا که علیه واشنگتن شوریده و اعلام استقلال کرده بودند، را نماد بارز نژادپرستی می‌دانند.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات ‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه خواهان برچیده شدن تمام مجسمه‌های شخصیت‌های طرفدار برده داری از ساختمان کنگره شد. سناتور دموکرات کوری بوکر هم قصد دارد در این خصوص پیش نویس یک طرح را به سنا ارائه کند.

این در حالیست که پال لپیج، فرماندار جمهوریخواه ایالت مین، برچیده شدن مجسمه‌های رهبران کنفدراسیون ایالت های جنوبی را با برچیده شدن بنای یادبود قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مقایسه کرده است.

بحث بر سر این مجسمه‌ها پس از آن بالا گرفت که هفته گذشته راستگرایان افراطی در اعتراض به برنامه شارلوتزویل ایالت ویرجینیا برای برچیدن مجسمه ژنرال لی در این شهر جمع شدند و یکی از آنان با خودروی خود به جمعیت مخالفان کوبید و یک زن را کشت و ۱۹ نفر را زخمی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به آن واقعه گفته بود که در بین کسانی که در حمایت از مجسمه ژنرال لی به خیابان آمدند "انسان‌های خیلی خوبی هم بودند."

دونالد ترامپ همچنین "همه طرف‌های" درگیر را مسوول دانست که موج گسترده ای از اعتراضات را علیه وی در پی داشته است.