اردوغان: احزاب آلمان دشمن ترکیه هستند

حق نشر عکس EPA
Image caption مرکل و اردوغان - رئیس جمهوری ترکیه از ترک‌تباران خواسته است به احزاب اصلی آلمان رای ندهند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه احزاب آلمان را به خصومت با کشورش متهم کرده و خواستار واکنش منفی شهروندان ترک‌تبار آلمان به آنان شده است.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در روز جمعه، ۲۷ مرداد (۱۸ اوت)، گفت که تمام احزاب ترکیه از جمله حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل، صدراعظم آن کشور، "دشمن ترکیه" هستند.

آقای اردوغان در واکنش به اظهارات برخی مقامات آلمانی که گفته‌اند جنبه‌هایی از سیاست‌های دولت ترکیه با موازین حقوق بشری مورد نظر اتحادیه اروپا همخوانی ندارد، گفت که "این آلمان است که مجموعه قواعد و قوانین اتحادیه اروپا را مرتبا نقض می‌کند."

وی خطاب به شهروندان ترک‌تبار آلمان گفت: "من به همه هموطنانم در آلمان می گویم که احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات و حزب سبزها همگی دشمن ترکیه هستند، شما از احزابی حمایت کنید که دشمن ترکیه نیستند." این سه حزب احزاب اصلی آلمان هستند و معمولا با تشکیل دولت‌های ائتلافی، قدرت را در دست می‌گیرند.

+ بزرگترین محاکمه متهمان کودتای نافرجام ترکیه آغاز شد

+ هشدار اروپا به ترکیه درباره برخورد با مظنونان پرونده کودتای نافرجام

+ وزیر دادگستری ترکیه: گولن می‌خواست مثل خمینی برگردد

رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی روز جمعه خود به ترک‌تباران آلمان گفت: "از همه می‌خواهم تا به احزابی رای بدهند که دارای دیدگاهی تهاجمی و توهین‌آمیز نسبت به ترکیه نیستند و به آنان توصیه می‌کنم درکنار صندوق‌های اخذ رای، به احزاب دشمن ترکیه یک درس عبرت بدهند." تخمین زده می شود که شمار ترک‌تباران دارای حق رای در آلمان به حدود یک میلیون نفر می‌رسد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات طرفداران اردوغان در آلمان - رسانه‌های آلمانی درگیر شدن کشورشان در کشاکش‌های سیاسی کشورهای دیگر را نامطلوب دانسته‌اند.

آقای اردوغان قبلا نیز دولت آلمان را هدف حملات تند لفظی قرار داده و حتی آن را دولتی فاشیستی خوانده بود.

روابط بین دولت‌های ترکیه و آلمان از ماه مارس سال جاری بر سر خودداری دولت آلمان از اجازه ورود به چند تن از مقامات ترکیه جهت سخنرانی برای ترک‌تباران مقیم آلمان به سردی گراییده است. مقامات ترکیه در نظر داشتند در سفر به آلمان، ترک‌تباران این کشور را به که دارای تابعیت دوگانه و حق رای در ترکیه هستند، تشویق کنند در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در ماه آوریل، از دیدگاه دولت ترکیه حمایت کنند.

تغییر قانون اساسی، که اختیارات گسترده‌ای را به رئیس جمهوری می دهد، در این همه پرسی تصویب شد.

همچنین، در جریان برگزاری نشست سران گروه ۲۰ در آلمان، دولت این کشور از ترکیه خواست تا به جای اعزام محافظان شخصی رئیس جمهوری، حفظ امنیت رجب طیب اردوغان به پلیس آلمان سپرده شود. پیشتر، در جریان سفر آقای اردوغان به آمریکا، گروهی از محافظان او به تظاهرکنندگان مخالف در برابر اماکن دیپلماتیک ترکیه حمله کرده بودند که با انتقاد و اعتراض برخی از اعضای کنگره آمریکا مواجه شد.

رسانه‌های آلمان در دفاع از تصمیم به خودداری از اجازه سخنرانی تبلیغاتی به مقامات ترکیه تاکید کرده‌اند که اگرچه آلمان کشوری است که به روی هر عقیده و نظر باز است، اما مایل نیست محلی برای طرح اختلافات و نظرات سیاسی داخلی کشورهای دیگر باشد.

آلمان از نحوه برخورد دولت ترکیه با متهمان با ارتباط با کودتای ناکام ماه ژوئیه سال گذشته هم ناخرسند بوده و آن را با موازین حقوقی و حقوق بشری مورد نظر اتحادیه اروپا مغایر دانسته است. در پی شکست کودتا، هزاران نفر به اتهام دست داشتن در کودتا یا حمایت از مخالفان آقای اردوغان بازداشت، زندانی یا از کار اخراج شده‌اند و هنوز هم شمار دیگری تحت پیگرد قرار دارند.

کشورهای غربی تلاش برای کودتا را محکوم کردند اما واکنش دولت ترکیه نیز مورد قبول آنها قرار نداشته است.

برخی منابع اروپایی شرایط سیاسی ترکیه به خصوص پس از کودتای سال گذشته را با موازین حقوقی و حقوق بشری مورد نظر اتحادیه اروپا مغایر دانسته و نسبت به صلاحیت آن کشور برای پذیرش به عضویت این اتحادیه ابراز تردید کرده‌اند.