هزاران نفر در مخالفت با تجمع راست‌گرایان در بوستون تظاهرات کردند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تجمع مخالفان نژادپرستی هزاران بار بزرگتر از تجمع راست‌گرایان گزارش شده است

هزاران مخالف نژادپرستی در شهر بوستون آمریکا با برپایی تظاهرات گسترده به راهپیمایی چند ده نفره راست‌گرایان‌افراطی اعتراض کردند.

راهپیمایی راست‌گرایان افراطی که با عنوان مناقشه‌برانگیز "آزادی بیان" ترتیب داده شده بود زودتر از موعد مقرر "جمع و جور" شده است.

حساسیت‌ عمومی نسبت به هرگونه راهپیمایی و تجمع حامیان برتری‌نژادی سفیدها و نئونازی‌ها، پس از درگیری‌های خونین شنبه گذشته در شهر شارلوتزویل ویرجینیا، افزایش یافته است و در نقاط مختلف آمریکا تقاضا برای برچیدن نمادهای ارتش کنفدراسیون جنوب (حامیان برده‌داری) افزایش یافته است.

نشریه بوستون هرالد تعداد مخالفان نژادپرستی که امروز در بوستون به خیابان رفتند را ۳۰ هزار نفر اعلام کرده است و این در حالی است که تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی راست گرایان تنها حدود ۲۰ نفر اعلام شده است.

علیم مقبول، خبرنگار بی‌بی‌سی که تظاهرات امروز در بوستون را گزارش می‌کرد می‌گوید تظاهرات کنندگان راست‌گرا کاملا در محاصره جمع بزرگ مخالفان نژادپرستی درآمده بودند هر چند با تدابیری که پلیس از قبل تدارک دیده بود میان آنها فاصله فیزیکی وجود داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ده‌ها هزار نفر در مخالفت با نژادپرستی به خیابان‌های بوستون رفتند
حق نشر عکس Getty Images
Image caption ویلیام ایوانز، چپ رئیس پلیس بوستون از نحوه برگزاری و اداره راهپیمایی‌های امروز ابراز رضایت کرده است
حق نشر عکس Getty Images

پلیس بوستون پس از پایان این تظاهرات به خبرنگاران گفت که ۲۷ نفر درجریان تظاهرات امروز بازداشت شده اند اما در مجموع تظاهرات مجوز گرفته "آزادی بیان" مطابق برنامه برپا شد و هزاران مخالف آنها هم در بیش از ۹۹ درصد موارد با کمال آرامش به اعتراض خود پرداختند و "خوشبختانه هیچ درگیری و صدمه جدی" روی نداد.

آن طور که در تصاویر دیده می شود بسیاری از مخالفان نژادپرستی برچسب‌هایی با تصاویر هیتر هی‎یر، زنی که در جریان وقایع شارلوتزویل کشته شد، بروی سینه خود نصب کرده بودند.

همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار چند توییت نسبت به تجمع‌های بوستون واکنش نشان داده است.

آقای ترامپ در نخستین توییت خود نوشت: "به نظر می‌رسد تعداد زیادی از دشمنان پرخاشجو پلیس به بوستون رفته‌اند، اما پلیس کارش را عالی انجام می‌دهد. ممنون."

او سپس در دو توییت دیگر از راهپیمایان مخالف نژادپرستی تشکر کرد و گفت مردم آمریکا که مدتی است میان‌شان دو دستگی روی داده، به زودی یکپارچه می‌شوند.

موج واکنش‌ها به اظهارات ترامپ درباره خشونت‌های ویرجینیا

گروه‌های راست افراطی در آمریکا به دنبال چه هستند؟

هزاران مخالف نژادپرستی امروز در بوستون شعار می‌دادند: "نه به نازیسم، نه به کوکلاکس‌کلان‌ها، نه به فاشیسم در آمریکا".

آنها همچنین پلاکاردهایی بالای سر بردند که روی آنها نوشته شده بود: "به آغشته کردن وطن‌پرستی با نژادپرستی پایان دهید".

صدها پلیس شهر بوستون که پس از وقایع خونین شارلوتزویل برای جلوگیری از تکرار آن خود را آماده کرده بودند، علاوه بر استقرار بلوک‌های سیمانی و در کنترل گرفتن معابر، با دوچرخه‌های خود تلاش می‌کردند در نقاطی که به نظر بحران‌زده می‌رسید میان مخالفان نژادپرستی و راهپیمایان راست‌گرا که تعدادشان تنها "یک دو جین" گزارش شده، حایل شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیری‌های مختصری میان پلیس و راهپیمایان گزارش شده اما حادثه جدی گزارش نشده است

هم‌زمان برگزارکنندگان تجمع کوچک راست‌گرایان گفته‌اند "اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده‌ای" که رسانه‌ها در چند روز اخیر درباره نیت آنها از برگزاری راهپیمایی آزادی بیان، منتشر کرده‌اند به اشتباه آنها را هم‌سنگ راست‌گرایان افراطی که در شارلوتزویل جمع شده بودند معرفی کرده بوده است.

در صفحه فیسبوک ترتیب‌دهندگان راهپیمایی امروز نوشته شده: "در حالی که بر حق آزادی بیان تک‌تک افراد تاکید می‌کنیم اجازه نخواهیم داد از ترییبون ما برای اشاعه نژادپرستی و تعصب استفاده شود. ما خشونت و خواسته‌های سیاسی برتری‌جویان را محکوم می‌کنیم."

با وجود این، رئیس پلیس بوستون عصر شنبه به خبرنگاران گفت ناچار شده سه نفر از اعضای این گروه که قصد حمل اسلحه داشته‌اند را از حاضر شدن در تجمع باز دارد.

هفته گذشته راست‌گرایان افراطی، در اعتراض به تصمیم مسئولان شارلوتزویل ایالت ویرجینیا برای برچیدن مجسمه ژنرال رابرت لی، در این شهر تجمع کردند و با مخالفان نژادپرستی درگیر شدند.

در جریان این درگیری، یکی از راست‌گرایان افراطی با خودروی خود به جمعیت مخالفان کوبید و یک زن را کشت و ۱۹ نفر را زخمی کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پی آن واقعه "همه طرف‌های" درگیر را مسئول دانست که موج گسترده‌ای از اعتراضات را علیه او در پی داشت.

رابرت لی، فرمانده نیروهای جنوب در جنگ داخلی آمریکا بود که از ابقای برده‌داری در این کشور حمایت می‌کردند.