عراق عملیات پس‌ گرفتن تل‌عفر از داعش را آغاز کرد

نیروهای ارتش عراق بعد از بازپس‌گیری موصل در اواخر ماه ژوئیه، به سوی تل‌عفر گسیل شده بودند حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ارتش عراق بعد از بازپس‌گیری موصل در اواخر ماه ژوئیه، به سوی تل‌عفر گسیل شده بودند

دولت عراق اعلام کرده عملیات نظامی برای بازپس‌گیری شهر تل‌عفر در استان نینوا که یکی از آخرین پایگاه‌های داعش است، آغاز شده است.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق ضمن اعلام این خبر نظامیان داعش را تهدید کرده که "یا تسلیم شوند یا بمیرند".

پس از بازپس‌گیری موصل که پایتخت گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق نامیده می‌شد، تل عفر در 55 کیلومتری غرب این شهر، یکی از آخرین مناطقی است که داعش همچنان کنترل آن را دست دارد.

تل‌عفر که یک شهر اغلب شیعه‌نشین است از سه سال پیش در کنترل داعش بوده است. این شهر دقیقا بر سر راه مواصلاتی میان موصل و سوریه واقع شده است و برای برقراری ارتباط و پشتیبانی نیروهای داعش که در سوریه مستقرند، اهمیت استراتژیک دارد.

پیش از آغاز عملیات زمینی، جنگنده‌های ارتش عراق در چند روز گذشته بارها مواضع داعش در این شهر را هدف قرار داده بودند و صبح یکشنبه (29 مرداد - 20 اوت) حید عبادی، نخست وزیر عراق که لباس یک دست سیاه فرماندهی نظامی برتن کرده بود در حالی که روبروی پرچم کشورش ایستاده بود در سخنانی که از تلویزیون این کشور پخش شد رسما آغاز "عملیات آزادسازی تل‌عفر" را اعلام کرد.

ساعتی پیش از سخنرانی آقای عبادی، هواپیماهای ارتش عراق با ریختن اطلاعیه بر فراز تل‌عفر به ساکنان این شهر اطلاع دادند که خود را برای ورود ارتش آماده کنند.

در این اطلاعیه آمده: "نبرد قریب الوقوع است و آزادی در راه، انشالله."

بیشتر بخوانید