ساعت بیگ‌ بن چهار سال خاموش می‌شود

بیگ‌بن لندن حق نشر عکس EPA
Image caption ۱۵۷ سال است که اهالی محله وست‌مینستر در مرکز لندن صدای ناقوس عظیم بیگ‌بن را می‌شنوند

ساعت معروف بیگ‌بن در مرکز لندن برای تعمیرات اساسی تا سال ۲۰۲۱ خاموش خواهد شد و صدای ناقوس عظیم آن به جز در مواردی استثنایی به گوش نخواهد رسید.

ساعت دوازده ظهر امروز دوشنبه ۲۱ اوت ناقوس‌ بیگ‌بن سر ساعت به صدا در آمد و تا چهار سال دیگر به جز مناسبت‌های خاص مانند شب سال نو و روز 'یکشنبه یادبود جنگ' صدای آن شنیده نخواهد شد.

هم ساعت و هم برج آن که برج الیزابت نام دارد مشمول تعمیر و مرمت خواهند بود. داربست‌ها نصب و کارهای اولیه از هم‌اکنون آغاز شده است.

یکی از دلایل این تعطیلی طولانی این است که تعمیرکاران از صدای ۱۲۰ دسیبل ناقوس عظیم بیگ‌بن در امان بمانند.

به گفته آدام واتروبسکی معمار ارشد بازسازی برج الیزابت، به جز تعمیرات، تسهیلاتی هم به برج اضافه خواهد شد از جمله یک آسانسور، توالت و یک آشپزخانه و بهره‌وری آن از نظر مصرف انرژی نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
۳۵ میلیون دلار هزینه تعمیر برج بیگ بن لندن

قرار است تمام اجزا و قطعات ساعت و ناقوس عظیم کاملا پیاده و چهار صفحه ساعت بیگ‌بن هم تمیز و تعمیر شوند. یک موتور برقی عقربه‌های ساعت بیگ‌بن را به حرکت در خواهد آورد تا در دوران بازسازی همچنان وقت صحیح را نشان دهد؛ البته در زمان تعمیرات اصلی روی صفحات ساعت بیگ‌بن پوشانده خواهد شد.

پیش از این بیگ بن در سال ۲۰۰۷ برای تعمیرات خاموش شده بود و قبل از آن هم بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵.

حق نشر عکس PA

بیگبن

۱۵۷ سال است که اهالی محله وست‌مینستر در مرکز لندن صدای ناقوس عظیم بیگ‌بن را می‌شنوند. ناقوس عظیم بیگ بن که ۱۳ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم وزن دارد سر ساعت یک نت E و هر پانزده دقیقه چهار بار زنگ ربع ساعت می‌نوازد.

بیگ‌بن در بالای "برج الیزابت" در کاخ وست‌مینستر (مقر مجلس عوام و اعیان) قرار دارد. برج الیزابت که ۹۶ متر ارتفاع دارد پیشتر برج ساعت نام داشت اما در سال ۲۰۱۲ به مناسبت شصتمین سالگرد سلطنت ملکه الیزابت نامش به برج الیزابت تغییر کرد.

گفته می‌شود برج الیزابت بیش از هر بنای دیگری در بریتانیا سوژه عکس بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری لندن و یکی از نمادهای معروف بریتانیا است که شهرتی جهانی دارد.

بخش‌های خبری بی‌بی‌سی که همیشه با صدای ناقوس بیگ بن، ساعت و شروع اخبار را اعلام می‌کردند برای دوره تعمیرات نیاز به ساعت جایگزین داشتند. پس از تحقیق، ساعت شورای شهر ناتینگهام به عنوان نزدیکترین گزینه به صدای بیگ‌بن در نظر گرفته شد و نزدیک بود به عنوان جایگزین بیگ‌بن انتخاب شود اما پس از بررسی بیشتر بی‌بی‌سی به این نتیجه رسید که بهتر است از صدای ضبط شده بیگ‌بن استفاده کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چراغ آیرتون بر بالای برج الیزابت

در بالای برج الیزابت چراغی قرار دارد به نام چراغ آیرتون. در مواقعی که بعد از غروب آفتاب پارلمان بریتانیا جلسه دارد این چراغ روشن می‌شود. این چراغ در سال ۱۸۸۵ بر بالای برج الیزابت نصب شده و اکنون برای تعمیرات اساسی این چراغ نیز کاملا پیاده خواهد شد و برای اولین بار در هفتاد سال گذشته نور آن دیده نخواهد شد.

آخرین باری که چراغ آیرتون خاموش شد در زمان دو جنگ جهانی اول و دوم بود. اکنون یک چراغ موقت جای چراغ ایرتون را خواهد گرفت تا اینکه تعمیرات برج به پایان برسد.

موضوعات مرتبط