کلیسای کاتولیک فیلیپین عملیات مرگبار پلیس را محکوم کرد

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption مرام به خاکسپاری یکی از مظنونان به دست داشتن در خرید و فروش مواد مخدر که اخیرا به دست پلیس کشته شد. خانواده‌اش می گویند بیگناه بوده است

بلندپایه ترین مقام کلیسای کاتولیک فیلیپین از عملیات خونبار پلیس علیه قاچاقچیان مواد مخدر و افراد معتاد انتقاد کرده است.

اسقف اعظم مانیل لوئیس تاگل روز یکشنبه (۲۰ اوت) با صدور بیانیه‌ای "آنانی که حتی افراد ناتوان را می‌کشند" محکوم کرد.

در دوران ریاست جمهوری رودریگو دوترته در عملیات مبارزه با مواد مخدر که او از سال۲۰۱۶ میلادی شروع کرد، هزاران نفر کشته‌ شده‌اند.

این مبارزه که با هدف "ریشه‌کن کردن تجارت مواد مخدر" شروع شده، به دلیل تعداد زیاد کشته‌ها با انتقادهای گسترده بین‌المللی روبرو شده است.

روز سه‌شنبه (۱۵ اوت/ ۲۴ مرداد) در استان بولاکان در شمال مانیل، پایتخت، در عملیاتی که "خون‌بارترین" عملیات مبارزه با مواد مخدر نام گرفت، نیروهای پلیس ۳۲ نفر را کشتند که یکی از آنها پسری ۱۷ ساله به نام کیان دلوس سانتوس بود.

کشته شدن این پسر نوجوان واکنش های گسترده‌ای در پی داشته است، از جمله اسقف اعظم مانیل که یکشنبه بیانیه‌اش در همه کلیساهای پایتخت قرائت شد.

اسقف اعظم لوئیس تاگل از مسوولان خواست که "هدر دادن جان انسان‌ها را متوقف کنند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، گفته آماده است همه معتادان به مواد مخدر در این کشور را بکشد

او گفت: "مشکل مواد (مخدر) غیرقانونی نباید به سطح یک مساله سیاسی یا کیفری تنزل داده شود. این یک موضوع بشردوستانه است که همه ما را تحت تاثیر قرار می دهد."

یک مقام ارشد دیگر کلیسای کاتولیک هم علیه دولت موضع گیری کرد. اسقف اعظم سوکراتس ویلگاس از کشیشان خواست که هر شب ساعت هشت به نشانه مخالفت با عملکرد دولت، ناقوس کلیساها را به صدا در آورند.

رئیس جمهوری فیلیپین هنوز به انتقادات واکنش نشان نداده است. رودریگو دوترته اخیرا گفته بود که معتادان مواد مخدر را تا "دوروازه‌های جهنم" تعقیب خواهد کرد.

با وجود تعداد زیاد کشته‌ها، بسیاری از مردم فیلیپین از این مبارزه حمایت می‌کنند.

گروه‌های راست‌گرا در فیلیپین، پلیس این کشور را به برنامه‌ریزی برای "قتل‌های غیرقانونی" متهم می‌کنند که به گفته آنها در بعضی موارد ممکن است"سودی هم عایدشان ‌شود."

پلیس در پاسخ گفته است مظنونان در صورت مقاومت مسلحانه کشته می‌شوند، ادعایی که مورد قبول عده زیادی نیست.

موضوعات مرتبط