گریس موگابه با مصونیت دیپلماتیک آفریقای جنوبی را ترک کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption از گریس موگابه به عنوان یکی از جانشینان احتمالی همسر ۹۳ ساله اش یاد می‌شود

در پی به رسمیت شناخته شدن مصونیت دیپلماتیک گریس موگابه، همسر رابرت موگابه رئیس‌جمهوری زیمبابوه توسط دولت آفریقای جنوبی، خانم موگابه این کشور را ترک کرده است.

خانم موگابه متهم شده بود که یک دختر مدل را در اتاق هتلی در شهر ژوهانسبورگ کتک زده و زخمی کرده است.

با به جریان افتادن این پرونده قضایی، پلیس آفریقای جنوبی برای ممانعت از خروج گریس موگابه از کشور، حکم "هشدار قرمز" صادر کرد.

با این حال، دولت آفریقای جنوبی روز یکشنبه (20 اوت) مصونیت دیپلماتیک گریس موگابه را تایید کرد. بنا بر گزارش‌ها، خانم موگابه و رابرت موگابه - که چند روز پیش برای شرکت در یک اجلاس رهبران منطقه جنوب آفریقا به آفریقای جنوبی سفر کرد - هم‌اکنون به هراره، پایتخت زیمباوه بازگشته‌اند.

وکیل شاکی قصد داشت در دادگاه مصونیت دیپلماتیک گریس موگابه را به چالش بکشد زیرا گفته می شد که او با پاسپورت عادی و به عنوان یک شهروند خصوصی به آفریقای جنوبی سفر کرده بود.

گریس موگابه، ۵۲ ساله، روز شنبه در یک نشست زنان مرتبط با اجلاس جامعه توسعه کشورهای جنوب آفریقا در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی شرکت نکرد.

او سه شنبه هفته گذشته هم در دادگاه حاضر نشد تا به اتهامات پاسخ بدهد.

گریس موگابه متهم شده بود که یکشنبه گذشته در اتاق یک هتل گابریلا انجلز، ۲۰ ساله، را با سیم یک ابزار برقی کتک زده است. حمله منتسب به خانم موگابه ظاهرا پس از آن رخ داد که او شاکی را در اتاق هتلی واقع در شمال ژوهانسبورگ با دو پسر جوانش - که در آفریقای جنوبی زندگی می کنند - مشاهده کرد.

دبی انجلز، مادر شاکی، می گوید که پیشانی دخترش ۱۴ بخیه خورده است. گابریلا انجلز تاکید داشت که گریس موگابه باید به زندان برود.

گری نل، یکی از معروف ترین وکلای مدافع آفریقای جنوبی، پیشنهاد کرد که وکلات شاکی را برعهده بگیرد. او در عین حال گفته است که احتمال "مداخله سیاسی" در این پرونده وجود دارد.

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با رابرت موگابه رابطه نزدیکی دارد. حزب آقای زوما روز پنجشنبه در شبکه توییتر نوشت که گریس موگابه "مورد حمله قرار گرفته بود."

جنبش برای تغییرات دموکراتیک، مهم ترین حزب مخالف دولت زیمباوه، با صدور بیانیه ای علیه همسر موگابه گفته بود که او در این سفر برای کشورش "آبروریزی کامل"به بار آورد.

از گریس موگابه به عنوان یکی از جانشینان احتمالی همسر ۹۳ ساله اش یاد می‌شود که از دهه ۱۹۸۰ میلادی تا به حال قدرت را در دست دارد. بنا بر گزارش ها، خانم موگابه برای مداوای جراحت پا به آفریقای جنوبی سفر کرده بود.

موضوعات مرتبط