راه‌اندازی اپلیکیشن استخدام محافظ برای مردم عادی در چین

اپلیکیشن جینی‌وی
Image caption نام این اپلیکیشن یعنی جینی‌وی از نام یک گروه پلیس مخفی گرفته شده

قرار است یک اپلیکیشن در شمال شرقی چین راه‌اندازی شود که به کاربران این امکان را می‌دهد که بادیگارد یا محافظ شخصی استخدام کنند. این سرویس مختص افراد مشهور و پولدار نیست و هرکس که بخواهد می‌تواند از این خدمات استفاده کند.

این اپلیکیشین که جینی‌وی نام دارد قرار است در ماه سپتامبر در شهر چینگ‌دائو در شرق چین راه‌اندازی شود. این اپلیکیشن مانند کاری که اوبر برای کرایه خودرو می‌کند، افراد را به حدود ۵۰ هزار نفر از ۴۷ کمپانی امنیتی وصل می‌کند.

به گزارش چینگ‌دائو نیوز هرکس که احساس عدم امنیت ‌کند یا نگران حمل اجناس ارزشمندش باشد می‌تواند از خدمات این اپلیکیشن استفاده کند.

کاربران می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن جینی‌وی ببینند در هر لحظه چه تعداد محافظ یا بادی‌گارد در کجای شهر در دسترس هستند؛ درست مانند بسیاری از اپلیکیشن‌های تاکسی.

به گزارش چاینا دیلی، روزنامه انگلیسی زبان چین، بازه قیمت استخدام محافظ از طریق این اپلیکیشن بین ۷۰ تا ۲۰۰ یوآن یعنی حدودا بین ۸ دلار تا ۳۰ دلار برای هر ساعت است. به غیر از افراد، کمپانی‌ها هم می توانند از این اپلیکیشن استفاده کنند.

لی شانگ‌شانگ، یکی از دست‌اندرکاران تهیه این اپلیکیشن به چاینا دیلی گفت محافظانی که این اپلیکیشن با آنها قرارداد دارد کارکنان سابق ارتش هستند و با ارایه کارت شناسایی و مجوز و مدارکی رسمی از ارتش برای ارائه سرویس از طریق این اپلیکیشن پذیرفته می‌شوند.

Image caption لی شانگ‌شانگ، یکی از مدیران پروژه اپلیکیشن استخدام محافظ، می‌گوید این سرویس به کمک افرادی می‌آید که احساس امنیت نمی‌کنند

این افراد لازم است کلاس‌های آموزشی ویژه‌ای را هم بگذرانند. آنها لباس متحدالشکل یا یونیفورم می‌پوشند و در مواقع لزوم می‌توانند با پلیس همکاری کنند.

مردم چین در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های مختلفی نسبت به این اپلیکیشن نشان داده‌اند؛ بسیاری آن را یک ایده خوب و مفید می‌دانند که به درد گروه‌های آسیب‌پذیر می‌خورد.

گروهی هم سوال می‌کنند که آیا این سرویس به زن‌های تنهایی که دنبال پارتنر می‌گردند هم کمک می‌کند.

عده‌ای هم می‌گویند حالا که قرار است چنین خدماتی ارائه شود فلسفه وجودی پلیس چیست.

موضوعات مرتبط