خشم مصر از تصمیم آمریکا برای کاهش کمک‌های مالی

سامح شکری حق نشر عکس AFP
Image caption سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر که پیشتر گفته شده بود در اعتراض، دیدار با جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را لغو کرده با آقای کوشنر دیدار کرده است.

مصر از تصمیم آمریکا برای کاهش کمک‌های نظامی و غیرنظامی بر سر نگرانی‌ها بر سر وضعیت حقوق بشر انتقاد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای گفت کاهش کمک‌های مالی و تعلیق کمک‌های نظامی، نشان‌دهنده "ارزیابی نادرست" از روابط میان دو کشور است.

وزارت خارجه مصر گفته است چنین تصمیمی می‌تواند تبعات منفی بر روابط دوجانبه و منافع مشترک بگذارد.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر که پیشتر گفته شده بود در اعتراض، دیدار با جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را لغو کرده با آقای کوشنر دیدار کرده است.

قرار است رئیس‌جمهوری مصر هم با هیات آمریکایی دیدار کند.

جزئیات اقدام آمریکا اعلام نشده اما طبق گزارش‌ها آمریکا از ارائه ۹۶ میلیون دلار کمک مالی به مصر خودداری کرده و ارائه ۱۹۵ میلیون دلار کمک نظامی را به تاخیر انداخته است.

مقام‌های آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند این پول‌ها در یک حساب بانکی تا زمان "پیشرفت" در زمینه "اولویت‌های اصلی" مانند موارد نقض حقوق بشر و قوانین مربوط به نهادهای غیر دولتی نگه‌داری خواهند شد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند به همکاری با مصر برای مقابله با تروریسم ادامه خواهند داد و از تلاش‌های دولت مصر در این زمینه حمایت خواهند کرد.

دونالد ترامپ، در ماه آوریل عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر را به کاخ سفید دعوت کرد و از دیدار با او ابراز خشنودی کرد.

سفر آقای سیسی به آمریکا از آن رو اهمیت داشت که او نخستین رئیس‌جمهور مصری بود که طی یک دهه گذشته به کاخ‌سفید دعوت شده است.

منابع خبرگزاری رویترز گفته‌اند که مقام‌های آمریکایی از تصویب نهایی قانون جدید نظارت بر سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی ناخرسندند.

هشت نهاد جامعه مدنی در ماه ژوئن هشدار دادند که این قانون، فعالیت بسیاری از نهادهای غیردولتی در مصر را اقدامی مجرمانه تلقی خواهد کرد و آنها قادر نخواهند بود به طور مستقل به حیات خود ادامه دهند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر پس از سرنگونی دولت محمد مرسی در سال ۲۰۱۳ به شدت منتقدان را سرکوب کرده است.

آمریکا در سی سال گذشته نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار کمک نظامی و مالی به مصر کرده است. این کشور پس از اسرائیل و افغانستان، بیشترین کمک‌های آمریکا را دریافت کرده است.

موضوعات مرتبط