هشدار ترامپ: کنگره بودجه ساخت دیوار مکزیک را تامین نکند دولت تعطیل می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل امسال برای جلوگیری از تعطیلی دولت درخواست مالی خود از کنگره برای ساخت دیوار را کنار گذاشته بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داده که به خاطر ساخت دیواری حائل در مرز مکزیک و ایالات متحده برای مقابله با مهاجران غیرقانونی و قاچاقچیان مواد مخدر، اگر لازم باشد دولت فدرال را به تعطیلی خواهد کشاند.

او همچنین در توییتر یکی از دو سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا که درباره ضرورت ساخت دیوار مکزیک ابراز تردید کرده را مورد حمله لفظی قرار داده است.

آقای ترامپ روز سه شنبه (۲۲ اوت) در یک سخنرانی در جمع طرفدارانش در شهر فینیکس آریزونا، هشدار داد که اگر طرح بودجه کنگره برای سال مالی آینده هزینه دیوار جنجالی‌اش را تامین نکند، از امضای مصوبه کنگره خودداری خواهد کرد که در این صورت می تواند به تعطیلی موقت نهادهای فدرال منجر شود.

او گفت: "ما آن دیوار را می سازیم حتی اگر مجبور شویم که دولتمان را تعطیل کنیم."

آقای ترامپ افزود: "ما دیوارمان را خواهیم ساخت. مردم آمریکا به کنترل مهاجرت رای دادند. ما به آن دیوار دست پیدا خواهیم کرد."

ساخت دیوار مرزی عظیمی بین آمریکا و مکزیک یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود. او در ابتدا می‌گفت تمام هزینه ساخت دیوار را باید مکزیک بدهد هرچند بعد از پیروزی در انتخابات، تا حدی از موضعش عقب نشینی کرد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه (۲۳ اوت) همچنین سناتور جف فلیک (جمهوریخواه) از ایالت آریزونا را در شبکه توییتر به چالش کشید و او را به ضعیف بودن در عرصه‌های مبارزه با جرم و تامین امنیت مرزی متهم کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حصار حائل موجود در بخشی از مرز آمریکا با مکزیک

رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل امسال برای جلوگیری از تعطیلی دولت درخواست مالی خود از کنگره برای ساخت دیوار را موقتا کنار گذاشت.

دموکرات‌ها آن زمان تهدید کرده بودند که اگر در لایحه بودجه دولت ماده تامین منابع ساخت دیوار مرزی گنجانده شود آن را بلوکه می‌کنند؛ اقدامی که می‌توانست به توقف دسترسی دولت به بودجه جاری و در نتیجه به تعطیلی دولت بیانجامد.

دولت ترامپ درخواست اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های احداث این دیوار در سال جاری میلادی کرده بود.

بعضی از جمهوریخواهان گفته‌اند بودجه احداث چنین دیواری حدود ۲۱ میلیارد و۶۰۰ میلیون دلار خواهد بود؛ رقمی که بسیار بیشتر از برآورد اولیه آقای ترامپ است. او بودجه احداث این دیوار را ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده بود.