ترامپ خواستار وحدت‌ملی در آمریکا شد

Donald Trump حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ روز چهارشنبه در میان صدها کهنه سرباز آمریکایی و در ایالت نوادا سخن می‌گفت

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با تاکید بر ارزش‌های انسانی جامعه آمریکا خواستار وحدت ملی در میان اقشار مختلف کشورش شده است.

این سخنان که آقای ترامپ با لحن بسیار ملایمی آنها را روز چهارشنبه (۲۳ اوت - اول شهریور) در شهر رینو ایالت نوادا ایراد کرد تنها ۲۴ ساعت پس از اظهارات تند او در میتینگ شهر فونیکس آریزونا طرح شده که طی آن رئیس‌جمهوری آمریکا یک بار دیگر به رسانه‌ها و دموکرات‌ها حمله کرد.

آقای ترامپ روز چهارشنبه در حالی که صدها معترض در خارج سالن سخنرانی تجمع کرده بودند گفت: "ما یک ملتیم، یک سرزمین داریم با یک پرچم با عظمت. بیاییم بر زخمی که ما را از هم جدا کرده مرحم بگذاریم و به دنبال وحدتی جدید پیرامون ارزش‌های مشترکمان باشیم."

این سخنان که از سوی رسانه‌های آمریکایی با عنوان"دعوتی به وحدت که ترامپ از روی نوشته آن را خواند" مخابره شده است تا حدود زیادی در تضاد با سخنان او در آریزونا بود.

آقای ترامپ سه‌شنبه شب در شهر فینکس آریزونا، در مراسمی که از سوی ستاد انتخاباتی او ترتیب داده شده بود یک بار دیگر با لحنی تند به منتقدانش حمله کرد و رسانه‌ها را مسئول "کج‌فهمی‌" عمومی از موضع‌گیری او در برابر وقایع شارلوتزویل دانست.

او که در این سخنرانی ۸۰ دقیقه‌ای یک بار دیگر بر ساختن دیوار مکزیک تاکید کرد حتی کنگره آمریکا را تهدید کرد اگر بودجه ساخت دیوار مورد نظر او را تامین نکند حاضر است تا مرز تعطیلی دولت هم پیش برود.

اشاره آقای ترامپ به لایحه بودجه دولت است که اکنون در کنگره در دست بررسی است و در صورت تصویب نشدن مفاد آن می‌تواند به قطع بودجه جاری دولت و تعطیلی آن در ماه اکتبر آینده بیانجامد.

او همچنین در توییتر یکی از دو سناتور جمهوری‌خواه ایالت آریزونا که درباره ضرورت ساخت دیوار مکزیک ابراز تردید کرده را مورد حمله لفظی قرار داد.

آقای ترامپ سناتور جف فلیک (جمهوریخواه) از ایالت آریزونا را در شبکه توییتر به چالش کشید و او را به ضعیف بودن در عرصه‌های مبارزه با جرم و تامین امنیت مرزی متهم کرد.

همزمان، دعوت به وحدت آقای ترامپ در حالی طرح شده که رسانه‌های آمریکا از "کدورت" میان او و میج مک کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا خبر داده‌اند.

اگر چه آقای مک کانل، امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای هرگونه اختلاف با آقای ترامپ را رد کرد و گفت دفتر او در ارتباط مداوم و معمول با کاخ‌سفید است اما رسانه‌های آمریکا می‌گویند این دو نفر چند روزی است که با هم گفتگویی مستقیم نداشته‌اند.

همزمان پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان و برجسته‌ترین چهره حزب جمهوری‌خواه در کنگره، در واکنش به تهدید آقای ترامپ به تعطیلی دولت در صورت عملی نشدن احداث دیوار مکزیک، گفته: "ساخت دیوار یک ضرورت است اما به تعطیلی کشاندن دولت یک ضرورت نیست."

رئیس جمهوری آمریکا در ماه آوریل امسال برای جلوگیری از تعطیلی دولت درخواست مالی خود از کنگره برای ساخت دیوار را موقتا کنار گذاشت.

دموکرات‌ها آن زمان تهدید کرده بودند که اگر در لایحه بودجه دولت ماده تامین منابع ساخت دیوار مرزی گنجانده شود آن را بلوکه می‌کنند؛ اقدامی که می‌توانست به توقف دسترسی دولت به بودجه جاری و در نتیجه به تعطیلی دولت بیانجامد.

دولت ترامپ درخواست اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های احداث این دیوار در سال جاری میلادی کرده بود.

بعضی از جمهوریخواهان گفته‌اند بودجه احداث چنین دیواری حدود ۲۱ میلیارد و۶۰۰ میلیون دلار خواهد بود؛ رقمی که بسیار بیشتر از برآورد اولیه آقای ترامپ است. او بودجه احداث این دیوار را ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده بود.