هیئت بین‌المللی: دولت میانمار محدودیت علیه مسلمانان راخین را لغو کند

ارتش برمه حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش برمه متهم است که از زمان آغاز عملیات "ضدتروریستی" با راخین‌ها بدرفتاری کرده است

یک هیئت تحقیق بین‌المللی از دولت میانمار (برمه) خواسته است محدودیت‌‌هایی را که علیه اقلیت مسلمان راخین در آن کشور وضع کرده است، لغو کند.

این هیئت، که سرپرستی آن را کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل برعهده دارد، گفته است که دولت برمه باید به مسلمانان ایالت راخین - یا روهینگا - آزادی جابجایی در داخل خاک برمه را بدهد و شرایطی را برای اعطای شهروندی این کشور به آنان فراهم آورد.

در گزارش مفصل این هیئت در مورد وضعیت مسلمانان راخین، از دولت برمه خواسته شده است تا در رفتار با آنان از توسل به زور خودداری ورزد زیرا برخورد قهرآمیز می‌تواند باعث گرایش آنها به سوی گروه‌های اسلامگرای تندرو شود.

هیئت بین‌المللی گفته است که مسلمانان راخین بزرگ‌ترین گروه قومی فاقد شهروندی در جهان هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مسلمانان راخین بزرگترین اقلیت فاقد شهروندی در جهان هستند

با آغاز عملیات "مبارزه با تروریسم" ارتش میانمار در ایالت راخین برمه نزدیک به نود هزار نفر از ساکنان این ایالت از منطقه گریخته‌اند. برخی سازمان‌های مدافع حقوق بشر ارتش برمه را به شکنجه گسترده، قتل و تجاوز متهم کرده‌اند.

ایالت راخین در غرب این کشور واقع شده و بخشی از جمعیت آن مانند اکثر مردم برمه بودایی و بخشی دیگر مسلمان هستند. مقامات برمه‌ای می‌گویند که مسلمانان راخین - موسوم به روهینگا - از خارج از برمه به این ایالت مهاجرت کرده‌اند و تابعیت برمه‌ای ندارند. هیچ کشور دیگری نیز آنان را شهروند خود نمی‌داند.

در سال ۲۰۱۲ بین راخین‌های بودایی و مسلمان درگیریهای خشونت‌آمیز روی داد که تلفاتی نیز برجای گذاشت. بعضی از تندروهای بودایی گفته بودند که به زودی مسلمانان به گروه اکثریت در این استان تبدیل خواهند شد و باید از برمه خارج شوند.

نحوه برخورد با مسلمانان راخین با انتقاد و اعتراض بین‌المللی از جمله از سوی بعضی کشورهای اسلامی مواجه بوده است.