رای تاثیرگذار دیوان عالی هند درباره حریم خصوصی افراد

کارتهای شناسایی حق نشر عکس AFP

دیوان عالی هند حق حریم خصوصی را به عنوان یکی از حقوق اساسی شهروندان هندی به رسمیت شناخته است.

قضات این دادگاه در حکمی گفته‌اند که حریم خصوصی، بخش اساسی اصل ۲۱ قانون اساسی هند است که زندگی و آزادی افراد را تضمین می‌کند.

این رای دیوان عالی هند می‌تواند بر طرح کارت‌های شناسایی دیجیتالی (بیومتریک) دولت که برای ارایه خدماتی مانند حساب بانکی، کمکهای مالی و یا پرداخت‌های مالیاتی مورد نیاز است، تاثیر بگذارد. مقامات هندی می‌خواهند که ثبت‌نام برای این کارت‌های شناسایی برای همه اجباری شود.

گروه‌های مدافع حقوق بشر از این نکته نگران هستند که اطلاعات شخصی افراد ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

رای دیوان عالی هند برخلاف دو حکم قبلی است که براساس آنها حریم خصوصی به عنوان یک حق اساسی شناخته نشده بود.

حضور همه ۹ قاضی دیوان عالی برای صدور این حکم ضروری بود، چرا که یکی از احکام قبلی صادره در این خصوص در سال ۱۹۵۴ از سوی فقط ۸ قاضی صادر شده بود.

دولت هند چند سال پیش نظام کارت‌های دیجتالی شهروندان موسوم به "آدهار" را به راه انداخت؛ در آن زمان گفته شده بود که ثبت‌نام برای این کارت‌های شناسایی اختیاری است و به دولت کمک می‌کند تا با فساد مقابله کند.

اما به مرور داشتن این کارت برای شهروندان به هنگام پرکردن فرم‌های مالیاتی، باز کردن حساب بانکی، درخواست وام و یا خرید و فروش املاک و حتی خریدهایی به میزان ۵۰ هزار روپیه (معادل حدود ۷۸۰ دلار) و بالاتر از آن اجباری شده است.

منتقدان و شاکیان پرونده که براساس آن در نهایت دیوان عالی هند رای خود را اعلام کرد معتقدند که چنین اطلاعاتی به دولت اجازه می‌دهد تا عادت‌های پرداختی شهروندان را کنترل کند. این منتقدان از این نگران هستند که اینگونه اطلاعات از سوی دولتی که معتقد به حریم خصوصی شهروندان نیست مورد سوء‌استفاده قرار گیرد.

اما حامیان طرح می‌گویند که علاوه بر مبارزه با فساد، این اطلاعات و کارت‌های صادره بر اساس آن به میلیون‌ها شهروند هندی که دارای هیچ گونه کارت شناسایی نیستند، کمک می‌کند.

براساس گزارش‌ها، دولت هند در طول ۸ سال گذشته مقامات هندی اثر انگشت و اسکن عنبیه بیش از یک میلیارد شهروند را اخذ کرده و در یک بانک اطلاعاتی قرار داده‌اند.

پس از اخذ این اطلاعات به شهروندان ثبت‌نام شده یک شماره منحصر به فرد ۱۲ رقمی که به صورت خودکار و تصادفی توسط کامپیوتر تولید شده، داده شده است که می‌توان از آن برای انجام کارها استفاده کرد.

موضوعات مرتبط