رهبر چچن به دنبال پیوند مجدد زوج‌های طلاق گرفته

زنان چچنی در لباسهای عروسی حق نشر عکس Getty Images
Image caption زنان چچنی در لباسهای عروسی

رمضان قدیروف، رهبر اقتدارگرای چچن، کارزاری را اعلام کرده است که هدف آن پیوند مجدد زوج‌هایی است که از یکدیگر طلاق گرفته‌اند.

روحانیون مسلمان چچن هم در این کارزار شرکت کرده‌اند.

کمیسیونی که از سوی آقای قدیروف برای همین منظور ایجاد شده می‌گوید که در شش هفته گذشته موفق شده است ۹۴۸ زوج را که از یکدیگر جدا شده بودند، باردیگر با هم آشتی دهد.

همزمان برخی از زوج‌ها از فشارهای غیرمنصفانه بر آنها با هدف آشتی مجدد با همسران قبلی‌شان، شکایت کرده‌اند. یکی از زنان در این ابتکار دولت را اقدامی "خشن" توصیف کرده است.

همچنین گزارش شده است که یکی از مقامات گفته است که یک مرد در صورتی که به نفع فرزندان باشد، می‌تواند دو همسر داشته باشد.

رسول اسپانف، رئیس "مقر بهبود روابط زناشویی و خانواده" در این خصوص گفته است در مواردی پس از طلاق، فرزندان با پدران خود که بار دیگر ازدواج کرده‌اند، زندگی می‌کنند.

به گفته وی: "پس از تلاش‌های کمیسیون چنین فردی با همسر قبلیش مجدد ازدواج کرده است، و بنابر این اکنون با دو همسر خود زندگی می‌کند. براساس اسلام یک مرد می تواند تا ۴ زن اختیار کند."

آقای اسپانف افزوده است که مردانی که در اینگونه شرایط هستند "درک می‌کنند که بهتر است تا مادر اصلی فرزندان با آنها باشد، تا اینکه از دور آنها را ببنید و زجر بکشد."

اما بخش روسی بی‌بی‌سی به نقل از زنی که خود را بریت معرفی کرده، گزارش کرده است که وی گفته ۱۲ سال است که از همسر خود جدا شده و اگر این کمیسیون برای بازگشت به همسر سابقش به او مراجع کنند "آن را رد خواهد کرد."

این زن که در گروزنی، پایتخت چچن زندگی می‌‌کند، گفته است که "این عمل خشونت علیه افراد است. اگر زوجی طلاق گرفته‌اند، به احتمال زیاد تصمیمی نهایی است." وی افزوده است که در چچن برخی از ازدواج‌ها براساس پیشنهاد دیگران صورت می‌گیرد بدون اینکه زوجها از قبل یکدیگر را بشناسند.

بریت گفته است که چنین زوجهایی با یکدیگر همخوانی ندارند؛ چرا باید آنها را مجبور کرد؟

همچنین به نقل از زریمه که او هم در گروزنی زندگی می‌گوید گزارش شده است که این اقدامات تحت فشار مستقیم رمضان قدیروف است.

وی گفته: "اگر مخالفت کنی، بدین معنی است که هم با مذهب و سنت مخالفت کرده‌ای و هم با نظر او (قدیروف). معلوم است که وقتی از هرسو فشار وارد می شود، مجبور به موافقت می‌شوی."

گروه‌های حقوق بشری نیروهای امنیتی تحت رهبری آقای قدیروف را متهم به نقض شدید حقوق بشر از جمله آدم‌ربایی و شکنجه مخالفان می‌کنند.

موضوعات مرتبط