حزب‌الله لبنان از پیروزی‌های جدید علیه داعش خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption دبیرکل حزب‌الله همچنین از عملیات ارتش لبنان علیه داعش در نزدیکی مرز دو کشور تمجید کرد

گروه حزب‌الله لبنان اعلام کرده که بخش اعظم یک ناحیه مرزی سوریه و لبنان که در کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بود از این گروه پس گرفته شده است.

این موفقیت در یک عملیات مشترک حزب‌الله و ارتش سوریه در خاک سوریه - که چند روز پیش آغاز شد - به دست آمده است.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، پنجشنبه (۲۴ اوت) در تلویزیون المنار اعلام کرد که ۲۷۰ کیلومتر مربع از منطقه قلمون از نیروهای داعش پس گرفته شده است؛ او گفت حدود ۴۰ کیلومتر مربع دیگر هنوز در کنترل داعش است.

دبیرکل حزب‌الله همچنین از عملیات ارتش لبنان علیه داعش در نزدیکی مرز دو کشور تمجید کرد. او در عین حال تایید نکرد که نیروهای ارتش لبنان و حزب‌الله در دو سوی مرز هماهنگی کرده‌اند.

یک چنین همکاری علنی می‌تواند جنجال برانگیز و با مخالفت واشنگتن رو به رو شود زیرا آمریکا حزب الله را یک سازمان تروریستی می‌داند و در عین حال به ارتش لبنان کمک مالی - نظامی می‌کند.

حسن نصرالله گفت داعش حدود ۱۴۰ کیلومتر مربع از خاک لبنان را در اشغال خود داشت که در چند روز اخیر ۱۰۰ کیلومتر مربع آن را ارتش لبنان پس گرفت و ۲۰ کیلومتر مربع را مقاومت اسلامی (حزب الله) به تصرف خود درآورد. او افزود که داعش هنوز بخش‌هایی به مساحت ۲۰ کیلومتر مربع را کنترل می‌کند که ارتش لبنان باید آن را آزاد کند.

عملیات ارتش لبنان روز ۱۹ اوت آغاز شد. این عملیات در مرز شمال شرقی لبنان و در منطقه‌ای است که نیروهای داعش در آن حضور محسوسی داشتند.