'تماس تلفنی رهبران آمریکا و مصر' در پی تنش دیپلماتیک اخیر

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبدالفتاح سیسی در ماه آوریل امسال به واشنگتن سفر کرد. آقای ترامپ به گرمی از وی استقبال کرده بود

دو روز بعد از اعلام خبر قطع شدن برخی کمک‌های مالی و نظامی آمریکا به مصر، دفتر رئیس جمهوری مصر از تماس تلفنی عبدالفتاح سیسی و دونالد ترامپ خبر داده است.

مقامات مصری طی بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه شب (۲۴ اوت) با همتای مصری خود تماس گرفته است.

بنا بر این بیانیه، آقای ترامپ در این تماس بر استحکام روابط واشنگتن و قاهره و "ادامه توسعه روابط و فائق آمدن بر هر مانعی که می‌تواند آن را تحت تاثیر قرار بدهد" تاکید کرده است.

کاخ سفید هنوز خبر تماس رهبران دو کشور را تایید یا تکذیب نکرده‌ است.

روابط آمریکا و مصر این هفته رو به تنش گذاشت. روز سه شنبه اعلام شد که وزارت امور خارجه آمریکا تصمیم گرفته که اعطای حدود ۹۶ میلیون دلار کمک مالی به مصر را متوقف کند و ارائه ۱۹۵میلیون دلار کمک نظامی دیگر را هم به علت نگرانی از وضع وخیم حقوق بشر در مصر به تاخیر بیندازد.

مقام‌های آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفتند که این پول‌ها در یک حساب بانکی تا زمان "پیشرفت" در زمینه "اولویت‌های اصلی" مانند موارد نقض حقوق بشر و قوانین مربوط به نهادهای غیر دولتی نگه‌داری خواهند شد.

واشنگتن از تصویب نهایی قانون جدید نظارت بر سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی خشمگین است.

هشت نهاد جامعه مدنی در ماه ژوئن هشدار دادند که این قانون، فعالیت بسیاری از نهادهای غیردولتی در مصر را اقدامی مجرمانه تلقی خواهد کرد و آنها قادر نخواهند بود به طور مستقل به حیات خود ادامه دهند.

در واکنش به خبر تعلیق بخشی از کمک‌های آمریکا، وزارت امور خارجه مصر هشدار داد که چنین تصمیمی می‌تواند تبعات منفی بر روابط دوجانبه و منافع مشترک بگذارد.

با این حال، عبدالفتاح سیسی و سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، روز چهارشنبه با جارد کوشنر، داماد آقای ترامپ که مشاور ارشدش نیز هست در قاهره دیدار کردند اما هیچ یک از طرفین بعد از دیدار درباره مساله قطع احتمالی کمک‌های مالی واشنگتن صحبت نکردند.

آمریکا در ۳۰ سال گذشته حدود ۸۰ میلیارد دلار کمک نظامی و مالی به مصر کرده است. این کشور پس از اسرائیل و افغانستان، بیشترین کمک‌های آمریکا را دریافت کرده است.

دونالد ترامپ در ماه آوریل عبدالفتاح سیسی را به کاخ سفید دعوت کرد. آقای سیسی نخستین رئیس‌جمهوری مصری بود که طی یک دهه گذشته به کاخ‌سفید دعوت شد.

عبدالفتاح سیسی پس از سرنگونی دولت محمد مرسی در سال ۲۰۱۳ به شدت منتقدان را سرکوب کرده است.

موضوعات مرتبط