شانزده کارمند سفارت آمریکا در کوبا قربانی حملات صوتی احتمالی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت کوبا گفته است تدابیر امنیتی در اطراف سفارت آمریکا را افزایش داده است

وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده که تعداد کارکنان سفارتش در کوبا که هدف یک حمله صوتی احتمالی قرار گرفته و بیمار شده‌اند حداقل ۱۶ نفر بوده است.

در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی، تعدادی از کارکنان سفارت‌های آمریکا و کانادا در هاوانا، پایتخت کوبا، دچار سردردهای مزمن و اختلال در حس شنوایی خود شدند. گمان می‌رود که این افراد توسط یک سلاح صوتی هدف قرار گرفته باشند.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه (۲۴ اوت) در واشنگتن برای نخستین بار تایید کرد که ۱۶ کارمند سفارت در هاوانا "دچار عوارضی" شدند.

شبکه سی‌بی‌اس آمریکا اخیرا در یک گزارش اختصاصی خبر داد که یک عارضه تعدادی از این افراد آسیب مغزی بوده ‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود که مقامات آمریکایی معتقدند اختلال شنوایی دیپلمات‌های آمریکایی با دستگاه‌های الکتروسونیکی ارتباط دارد که اصواتی که به طور عادی شنیده نمی‌شوند تولید می‌کنند.

بنا بر آن گزارش، به عقیده مقامات امنیتی آمریکا دستگاه‌های الکتروسونیکی احتمالا در داخل یا نزدیک خانه دیپلمات‌ها کار گذاشته شده بوده است. این فرضیه هم مطرح شد که یک "کشور ثالث" مانند روسیه در این قضیه دست داشته باشد.

دولت کوبا تاکید دارد که از حمله احتمالی بی‌اطلاع است و تلاش می‌کند که همه ابعاد ماجرا را روشن کند.

با وجود این، آمریکا در اوایل ماه اوت دستور اخراج دو دیپلمات کوبایی از واشنگتن را صادر کرد.

آمریکا و کوبا بیش از نیم قرن روابط دیپلماتیک نداشتند و تنها با تلاش باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود که دو کشور در سال ۲۰۱۵ توافق به از سرگیری فعالیت سفارت‌های یکدیگر کردند.