دیوان عالی تایلند حکم جلب نخست وزیر پیشین را صادر کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption یینگلاک شیناوات به اتهام "سهل‌انگاری مجرمانه" تحت پیگرد قرار گرفته است

دیوان عالی تایلند حکم جلب و بازداشت یینگلاک شیناوات، نخست وزیر پیشین این کشور را صادر کرده است.

روز جمعه، ۳ شهریور (۲۵ اوت)، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده خانم شیناوات به اتهام سهل‌انگاری مجرمانه در زمان تصدی سمت نخست وزیری تشکیل شد اما متهم، که با قرار وثیقه آزاد شده بود، در دادگاه حضور نیافت. در نتیجه، دیوان عالی حکم به مجرمیت متهم داد و ضمن تعیین جلسه بعدی دادگاه برای صدور کیفر، حکم جلب و بازداشت او را صادر کرد.

در جلسه روز جمعه دادگاه، وکلای یینگلاک شیناوات گفتند که علت غیبت موکل آنان ابتلای به بیماری است اما قضات دادگاه این دلیل را قبول نکردند و دستور دادند که وثیقه نهصد میلیون دلاری این پرونده نیز ضبط شود.

+ دولت نظامی تایلند گذرنامه‌های تاکسین شیناوات را باطل کرد

+ حکم زندان برای همسر نخست وزیر سابق تایلند

+ اعلام جرم علیه نخست‌وزیر سابق تایلند 'برای یارانه برنج'

+ حکم پیگرد قضایی نخست وزیر برکنار شده تایلند صادر شد

هنوز مشخص نیست که آیا خانم شیناوات در تایلند است یا کشور را ترک کرده و به خارج رفته است. گزارش شده است که ژنرال پرایوت چان-تو-چا، رئیس شورای نظامی حاکم بر تایلند دستور افزایش مراقبت‌های مرزی را صادر کرده است.

پرونده اتهامی علیه نخست وزیر سابق تایلند به پرداخت چندین میلیون دلار در قالب یارانه به کشاورزان مربوط می‌شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption طرفداران یینگلاک شیناوات در برابر دادگاه تجمع کرده بودند

یینگلاک شیناواترا، ۵۰ ساله، از ماه اوت ۲۰۱۱ تا ماه مه ۲۰۱۴ نخست وزیر تایلند بود. دوره زمامداری خانم شیناوات با تظاهرات مخالفان همراه بود و به خصوص در چند ماه آخر نخست وزیری او، گسترش این تظاهرات و برگزاری تجمع هواداران دولت عملا خطر توقف برخی خدمات عمومی را به دنبال آورده بود. در ماه دسامبر سال ۲۰۱۳، خانم شیناوات با انحلال پارلمان، برگزاری انتخابات جدید را اعلام کرد.

در ماه مه سال بعد، دیوان عالی تایلند در بررسی اتهام "سهل انگاری مجرمانه" در ارتباط با دادن یارانه به کشاورزان، او را فاقد صلاحیت تشخیص داد و حکم برکناری او را صادر کرد. برخی ناظران گفتند که هدف اصلی از صدور این حکم جلوگیری از شرکت در انتخابات بود که احتمال داشت به پیروزی او منجر شود. با برکناری خانم شیناوات، دولت به ریاست کفیل نخست به کار خود ادامه داد اما سه هفته بعد، ارتش با اعلام اینکه ادامه تظاهرات و درگیری بین موافقان و مخالفان دولت امنیت و رفاه ملی را تهدید می‌کند، دولت غیرنظامی را برکنار کرد و یک دولت نظامی تشکیل داد.

تاکسین شیناوات، برادر یینگلاک نیز با پیروزی در انتخابات در سال ۲۰۰۱ نخست وزیر تایلند شد اما در سال ۲۰۰۶، در حالیکه مخالفان دولت او را به بی‌اعتقادی به پادشاه و فساد متهم می‌کردند، در یک کودتای نظامی برکنار شد و به خارج رفت. اقای شیناوات از بازرگانان ثروتمند تایلند است اما سیاست دولت او طرفداری از طبقات فرودست و ساکنان غیرشهری بود که باعث محبوبیت او و خواهرش در میان این گروه‌ها ‌شده بود.

هنگام برگزاری جلسه دادگاه در روز جمعه، هواداران خانم شیناوات در خارج از دادگاه اجتماع کرده و به نفع او شعار می‌دادند.