نامه‌هایی که وضعیت مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی را آشکار کرد

حق نشر عکس Alamy

یک شرکت خدمات درمانی در آمریکا پس از ارسال هزاران نامه به افرادی که وضعیت ابتلای آنها به ویروس اچآیوی را در معرض دید عموم قرار داد، مجبور به عذرخواهی شد.

در این نامه‌ها که به ۱۲ هزار نفر فرستاده شده درباره تغییر نحوه دسترسی به دارو به آن‌ها خبر داده شده است.

اما شرکت اینتا که میلیون‌ها آمریکایی را تحت خدمات درمانی دارد در بیانیه‌ای گفته است: "ما صمیمانه از کسانی که این نامه‌ها باعث شده اطلاعات شخصی آن‌ها تصادفا آشکار شود، عذرخواهی می‌کنیم."

در این بیانیه همچنین این شرکت خدمات درمانی برای جلوگیری از عدم تکرار این گونه مسائل وعده بررسی روند کاری خود را داده است.

یک سازمان که در زمینه تامین حقوق شهروندان و مقابله با تبعیض فعالیت می کند از شرکت اینتا خواسته تا این اشتباه خود را جبران کند. به گفته این سازمان این اقدام می تواند این افراد را در معرض تبعیض قرار دهد.

این سازمان گفته که اقدام شرکت خدمات درمانی اینتا "خطر بروز خشونت و سایر آسیب ها " را برای این افراد به همراه دارد.

اینتا در نامه دیگری که به این افراد در هفته گذشته فرستاد به آن‌ها گفت که این مسئله در ۲۸ ژوئیه سال جاری اتفاق افتاد و آن‌ها سه روز بعد از این موضوع آگاه شدند.

به گفته سالی فریدمن، مدیر سازمانی که در زمینه مقابله با تبعیض فعالیت می کند " نقض حریم شخصی از سوی اینتا روی افرادی که همسایه‌ها و خانواده‌های آنها از اطلاعات شخصی مربوط به سلامت آنها آگاه شدند، تاثیر بدی داشته است."

خانم فریدمن افزوده : "این افراد از این که شرکت خدمات درمانی آشکارا به حقوق شخصی آنها احترام نگذاشته، شوکه شده‌اند".

گفته شده که تعدادی از این افراد از اینتا شکایت کرده‌اند.