تظاهرات همسران عصبانی نظامیان فرانسوی در پاریس

حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از برنامه ریزان تظاهرات امروز گفت برخی از نیروهای "ضد تروریسم" ارتش فرانسه، در اقامتگاه های مرطوب و آلوده به شپش و سوسک سکنی داده شده اند

چند صد نفر از همسران نظامیان فرانسوی، در اعتراض به "شرایط اسفناک" کاری در ارتش فرانسه، تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

این تظاهرات، امروز شنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور) در پاریس برگزار شد و سازماندهی آن، به عهده سازمانی به نام "زنان عصبانی سربازها" بود که حدود ۵۲۰۰ عضو دارد.

مرسده کرپن، یکی از برنامه ریزان تظاهرات امروز، گفت برخی از نیروهای "ضد تروریسم" ارتش فرانسه، در اقامتگاه های مرطوب و آلوده به شپش و سوسک سکنی داده شده اند.

بعد از حمله اسلامگرایان تندرو به دفتر نشریه شارلی ابدو در ژانویه ۲۰۱۵، دولت فرانسه بیش از ۷ هزار سرباز را مامور حفاظت از مکان های معروف و مراسم عمومی کرده است.

به گزارش رسانه های فرانسوی، جمعه شب یکی از این سربازها، خود را با شلیک گلوله کشته است.

همسران نظامی های فرانسوی، در خصوص موضوعات گوناگونی نگران هستند که یکی از مهمترین آنها، فقدان حمایت کافی از خانواده های کسانی است که از عوارض روانی ناشی از عملیات نظامی رنج می برند.

مرسده کرپن، که همسر او پس از بازگشت از افغانستان از چنین عوارضی رنج می برد، در همین ارتباط گفت: "ما خود را کاملا درمانده احساس می کنیم. نمی دانیم چطور باید با شرایطمان کنار بیاییم و از شوهرانمان حمایت کنیم." خانم کرپن در مصاحبه ای تلویزیونی تاکید کرد: "ما می خواهیم عدم آسایش، اضطراب و خشم خودمان را نشان بدهیم."

حق نشر عکس EPA
Image caption همسران بعضی از نظامیان کشته شده ناچار می شوند در عرض ۲ تا ۳ ماه بعد از مرگ شوهر خود، خانه های سازمانی را ترک کنند

وی با اشاره به مشکلات خانواده های کشته شدگان ارتش فرانسه گفت که همسران برخی از این افراد، ناچار می شوند در عرض ۲ تا ۳ ماه بعد از مرگ شوهر خود، خانه های سازمانی را ترک کنند و کمک بسیار کمی از ارتش دریافت می کنند.

مشکلات سیستم پرداخت حقوق نظامیان فرانسوی، از دیگر موضوعات اعتراض همسران آنهاست. ناکارآمدی این سیستم، در حدی بوده که در موارد متعدد به اشتباه، به نظامیان حقوق اضافی پرداخته شده و سپس، از آنها خواسته شده تا مابه التفاوت را به ارتش بازگردانند.

موضوعات مرتبط