برگزاری راهپیمایی چندصدهزار نفری 'ضد تروریسم' در بارسلون

حق نشر عکس Reuters
Image caption به دنبال استقرار مجدد سلطنت در اسپانیا در دهه ۱۹۷۰ میلادی، این نخستین بار است که یک پادشاه این کشور در تظاهراتی عمومی شرکت می کند

صدها هزار نفر از مردم اسپانیا، در واکنش به حملات هفته پیش نیروهای داعش در داخل و اطراف بارسلون، که به کشته شدن حداقل ۱۵ نفر منجر شد، راهپیمایی کردند.

فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا و ماریانو راخوی نخست وزیر این کشور نیز، در صف اول راهپیمایی امروز شنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور) حضور داشتند که در بارسلون برگزار شد.

به دنبال استقرار مجدد سلطنت در اسپانیا در دهه ۱۹۷۰ میلادی، این نخستین بار است که یک پادشاه این کشور در تظاهراتی عمومی شرکت می کند.

در پیشاپیش صفوف راهپیمایان بارسلون، پارچه نوشته بزرگی قرار داشت که روی آن، شعار "من نمی ترسم" وجود داشت. راهپیمایان، همچنین پلاکاردهایی را در محکومیت اسلام هراسی حمل می کردند.

۹ روز پیش، در خیابانی توریستی در بارسلون، ونی به میان جمعیت راند و ۱۴ نفر را کشت. کمی بعد در اتفاقی مشابه در شهر کمبریلز ماموران پلیس پنج مظنون حامل کمربندهای انفجاری را در یک خودرو کشتند.

زنی که در برخورد با این خودرو زخمی شده بود نیز، کمی بعد در بیمارستان درگذشت.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله بارسلون را به عهده گرفت که در جریان آن، بیش از ۸۰ نفر نیز زخمی شدند.

پلیس اسپانیا می‌گوید عوامل حمله مرگبار اخیر بارسلون، نقشه حملات بزرگتر ‌با مواد منفجره را به بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر داشته اند.

موضوعات مرتبط