نیروهای عراقی داعش را از بخش قدیمی تلعفر بیرون راندند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نیروهای عراقی با جلوداری تانک‌ها وارد خیابان‌های تلعفر شدند

نیروهای عراقی پس از ۶ روز نبرد سنگین برای بازپس‌گیری شهر تعلفر از گروه موسوم به دولت اسلامی، موفق شده‌اند بخش قدیمی این شهر استان نینوا را در کنترل بگیرند و مدعی‌اند در آستانه "فتح کامل تلعفر" قرار گرفته‌اند.

سرهنگ عبدالامیر یارالله از فرماندهان ارتش عراق روز شنبه (۴ شهریور - ۲۶ اوت) تایید کرد نیروهای عراقی پس از بازپس‌گیری محدوده قدیمی شهر اکنون پیکارجویان داعش را در محله‌های مختلف محاصره کرده‌اند. در مناطق حاشیه شمالی تلعفر هم درگیری‌های پراکنده گزارش شده است.

تلعفر در استان نینوا و در نزدیکی مرز عراق با سوریه، یکی از استراتژیک‌ترین شهرهای تحت کنترل داعش از زمان پیش‌روی این گروه در سال ۲۰۱۴ بود.

نیروهای ارتش عراق در کنار گروه‌های شبه‌نظامی حامی دولت مرکزی پس از فتح موصل در ماه ژوئیه، به سوی تلعفر گسیل شده بودند.

سرهنگ یارالله که فرماندهی نبرد تلعفر را بر عهده دارد گفته سربازان عراقی هم اکنون مشغول درگیری‌های پراکنده با پیکارجویان جهادی هستند که در گوشه و کنار شهر هنوز مقاومت می‌کنند.

تصاویر ارسالی از تلعفر نیروهای عراقی را نشان می‌دهد که با پشتیبانی تانک‌ها مشغول پیش‌روی در خیابان های شهرند.

در این تصاویر همچنین دود سیاهی که ناشی از سوختن چند ساختمان بزرگ است آسمان تلعفر را فرا گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرمانده نیروهای عراقی می‌گوید تنها حدود ۵ درصد از تلعفر در کنترل داعش باقی مانده و درگیری‌های پراکنده برای اتمام نبرد در جریان است

یک سخنگوی ارتش عراق به خبرگزاری رویترز گفته تنها حدود ۵ درصد از تلعفر در دست نیروهای پراکنده داعش است و فتح کامل این شهر به زودی اعلام خواهد شد.

در همین حال، سخنگوی نیروهای شبه‌نظامی شیعه حشدالشبی که همراه با شبه‌نظامیان سنی و کرد در کنار ارتش عراق عملیات نظامی انجام می‌دهند گفته مقاومت از سوی داعش در قالب تک تیراندازان، خودروهای بمب‌گذاری شده و خمپاره همچنان ادامه دارد.

نیروهای عراقی روز گذشته (جمعه) موفق شدند با شکستن دیوار مقاومت داعش به مرکز شهر پیش‌روی کنند و همزمان نیروهای ویژه موفق شدند محله‌های شمالی نیدا، طالیا، اوروبا، نصر و سعد را از کنترل داعش درآورند.

آن طور که تخمین زده شده تا پیش از آغاز نبرد برای بازپس‌گیری تلعفر حدود ۲۰۰۰ پیکارجوی داعش به همراه ۱۰ تا ۴۰ هزار سکنه غیرنظامی در این شهر اغلب شیعه‌نشین حضور داشتند.

حق نشر عکس EPA
Image caption نبرد برای بازپس‌گیری تلعفر با پشتیبانی هوایی ارتش عراق و ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا آغاز شد

موضوعات مرتبط