ارتش لبنان در عملیات علیه داعش آتش‌بس اعلام کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیشتر ارتش لبنان از پیشروی علیه نیروهای داعش خبر داده بود

ارتش لبنان عملیات تهاجمی خود علیه مواضع گروه دولت اسلامی - داعش - در مناطق مرزی با سوریه را متوقف کرده است.

روز یکشنبه، ٥ شهریور (٢٧ اوت)، ارتش لبنان اعلام کرد که به منظور آغاز مذاکرات با داعش در مورد سرنوشت ٩ نظامی لبنانی اسیر در دست این گروه در عملیات مرزی علیه داعش آتش‌بس برقرار شده است. در بیانیه ارتش لبنان آمده است آتش‌بس روز یکشنبه در ساعت ٧ بامداد به وقت محلی آغاز شد اما جزئیات دیگری در مورد دوام آتش‌بس و زمان آغاز مذاکرات در دست نیست.

+ عملیات ارتش لبنان علیه نیروهای داعش در مرز با سوریه آغاز شد

+ حزب‌الله لبنان از پیروزی‌های جدید علیه داعش خبر داد

با شروع بحران سیاسی و جنگ داخلی سوریه، مناطق مرزی شمال‌غرب لبنان شاهد ورود گسترده فراریان از جنگ بود. در حال حاضر، چند صدهزار پناهجوی سوری در لبنان حضور دارند.

هفته گذشته، ارتش لبنان عملیاتی را برای پاکسازی این مناطق از نیروهای داعش آغاز کرد و گفته که در این عملیات، پیشروی قابل توجهی داشته است. این عملیات همزمان با حملات مشترک نیروهای سوری و شبه‌نظامیان حزب‌الله علیه مواضع داعش در منطقه قلمون، در داخل خاک سوریه آغاز شد.

در روزهای اخیر، عملیات ارتش لبنان در حوالی شهر راس بعلبک متمرکز بوده که آخرین موضع نیروهای داعش در این منطقه محسوب می‌شود.

سربازان اسیر لبنانی در جریان حمله داعش به شهر مرزی عرسال در اوت سال ٢٠١٤ توسط مهاجمان ربوده شدند و از آن زمان، اطلاع دقیقی از وضعیت آنان در دست نبوده است.