تگزاس خسارات توفان هاروی را ارزیابی می‌کند

گردبادهایی با سرعت بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت سواحل جنوبی تگزاس را در هم کوبیدند حق نشر عکس Getty Images
Image caption گردبادهایی با سرعت بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت سواحل جنوبی تگزاس را در هم کوبیدند

مقامات ایالات تگزاس برای ارزیابی نتایج توفان هاروی گروه‌هایی را به مناطق آسیب دیده اعزام کرده اند.

هاروی شدیدترین توفان در پنجاه سال اخیر توصیف شده اما شدت آن کاهش یافته است. با اینهمه، هنوز هم برخی مناطق این ایالت از جمله شهرهای هوستون و کورپوس کریستای گرفتار باد شدید و ریزش باران سنگین هستند.

تا کنون کشته شدن دست کم دو نفر در اثر توفان تایید شده و بیش از سیصد هزار نفر بدون برق مانده اند.

پیشتر، در حالی که توفان هاروی بخش مهمی از ایالت تگزاس را در وضعیت اضطراری قرار داده بود، مقام‌های محلی ناچار شدند ۴۵۰۰ زندانی را از بیم بالا آمدن آب رودخانه به محلی دیگر منتقل کنند.

هاروی در نخستین ساعات بامداد شنبه به سواحل شهر کورپس کریستی رسید؛ این توفند دریایی که با درجه شدت ۴ به خشکی رسید، پس از آن کمی تضعیف شده و اکنون از طبقه‌بندی توفند به توفان تقلیل یافته اما به گفته مقام‌های محلی هنوز "بسیار ویرانگر" است چرا که گردبادها و بارش‌های سنگین ناشی از آن بخش‌های مهمی از مناطق آسیب دیده را زیر سیل فرو برده است و این شرایط جوی انتظار می‌رود در ۲۴ ساعت آینده همچنان ادامه داشته باشد.

این نخستین توفند بزرگ دریایی با درجه شدت ۴ است که طی ۱۳ سال گذشته به خاک آمریکا می‌رسد.

بسیاری از ساکنان مناطق جنوبی شرقی تگزاس بدون برق مانده‌اند و آن طور که گزارش شده یک نفر بر اثر آتش سوزی ناشی از توفان جان داده است.

هواشناسان بارندگی گسترده به میزان ۴۰ تا ۱۰۱ سانتیمتر را در مناطق مختلف تگزاس، از جمله شهر بزرگ هیوستون، پیش بینی کرده‌اند و به همین علت به افرادی که در حواشی رودخانه‌ها و مناطق پست زندگی می کنند هشدار داده اند که امشب به نواحی مرتفع‌تر بروند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهر راکپورت مرکز توفان هاروی گزارش شده است

آخرین بار در آمریکا سال ۲۰۰۵ توفان‌هایی با قدرت مشابه توفان هاروی (تندباد با سرعت بین ۲۰۹ تا ۲۵۱ کیلومتر در ساعت) به ثبت رسید.

در توفان کاترینا، در اوت ۲۰۰۵، نزدیک به دو هزار نفر کشته شدند. در توفان ویلما، در اکتبر همان سال، ۸۷ نفر کشته شدند.

جیمز کوک، خبرنگار بی‌بی‌سی که به شهر توفان‌زده کورپوس کریستی رفته، می‌گوید: "این توفان قدرتمند، خطرناک و هولناک است."

شهر کورپوس کریستی بندری مهم برای صنعت نفت ایالت تگزاس است. نزدیک به نیمی از پالایش نفت آمریکا در این ایالت انجام می‌شود و نگرانی از احتمال کمبود سوخت با توجه به تاثیر توفان بر تولید، باعث افزایش قیمت سوخت شده است.

دیگر شهر تگزاس که احتمالا شاهد بیشترین آسیب خواهد بود راکپورت با جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر است. تا عصر شنبه هم تنها قربانی توفان هاروی در همین شهر گزارش شده است.

شهر کوچک ویکتوریا در این ایالت هم تقریبا از سکنه خالی شده است. صدها درخت بر زمین افتاده‌اند و سقف بسیاری از خانه‌های شکافته شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption هاروی تا کنون هم خسارات گسترده‌ای به بار آورده است

توفان هاروی: هزاران زندانی از بیم سیل جابجا شدند

بیشتر بخوانید

بنابر گزارش شرکت های تولید و توزیع برق در تگزاس، گردبادها باعث قطع برق در این مناطق شده‌اند و اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر در بی‌برقی به سر می‌برند.

در همین حال، دونالد ترامپ که شاهد نخستین بحران بزگ طبیعی در دوران ۷ ماهه ریاست‌جمهوری‌اش است دستور داده منابع مالی و امدادی فدرال برای کمک به تگزاس تخصیص یابد و آن طور که کاخ‌سفید می‌گوید آقای ترامپ از نزدیک تحولات توفان هاروی را با اعضای کابینه‌اش زیر نظر دارد.

روز گذشته و پیش از رسیدن هاروی به سواحل آمریکا هم کاخ‌سفید گزارش کرد که رئیس جمهوری در چند روز آینده به تگزاس سفر خواهد کرد.

عصر شنبه شبکه خبری سی‌ان‌ان از تخلیه اضطراری یک زندان با ۴۵۰۰ محکوم مقیم آن خبر داد.

آنچه مسئولان ایالت تگزاس را نگران کرده این است که معمولا توفندهای دریایی پس از رسیدن به خشکی ضعیف می‌شوند و معمولا بعد از یک روز فروکش می‌کنند اما آن طور که هواشناسان پیش‌بینی کرده‌اند هاروی فعلا ادامه خواهد یافت و بارش‌های سنگین آن در یکی دو روز آینده وضعیت را در شهرهایی چون هیوستون به یک "فاجعه" نزدیک خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption چند هواپیمای کوچک در سواحل شهر راکپورت در زیر آشیانه‌های خود منهدم شده‌اند

موضوعات مرتبط