مریدان مرشد هندی به تحصن خود پایان دادند

گورمیت رام رحیم سینگ حق نشر عکس AFP
Image caption پیروان

روز یکشنبه، ٥ شهریور (٢٧ اوت)، پیروان گورمیت رام رحیم سینگ، یک گورو (مرشد) هندی سرانجام به تحصن خود در مجتمع متعلق به او پایان دادند و با همراهی نیروهای ارتش، این محل را ترک کردند.

روز جمعه دادگاهی در شهر پنج‌کولا، در شمال هند، رحیم سینگ، پنجاه ساله را در ارتباط با اتهام تجاوز به دو زن در پانزده سال پیش مجرم شناخت و اعلام شد که مجازات این شخص روز دوشنبه صادر خواهد شد.

+ محکومیت مرشد هندو در پرونده تجاوز؛ شمار کشته‌ها به ٢٣ نفر رسید

با اعلام خبر محکومیت این فرد، هزاران نفر از مریدان خشمگین او در شهر پنج‌کولا و چند نقطه دیگر هند دست به تظاهرات زدند و در درگیری آنان و نیروهای امنیتی، سی و شش تن کشته شدند. تظاهرکنندگان معتقد بودند که رهبر آنان مرتکب گناه نمی‌شود و اتهام تجاوز جنسی دروغ است.

همچنین، تعدادی از پیروان رحیم سینگ در مجتمع متعلق به او متحصن شدند و گفتند که تا رفع اتهام از او، این محل را ترک نخواهند کرد اما امروز نظر خود را تغییر دادند.

پیشتر، واحدهای پلیس و ارتش راه های منتهی به این مجتمع را، که بیش از ٤٠٠ هکتار وسعت دارد، مسدود کرده و از متحصنان خواسته بودند به طور مسالمت آمیز از آن خارج شوند.

در حال حاضر، گورمیت رام رحیم سینگ زندانی است.

وی در سال ٢٠١٥ متهم شد که چهارصد تن از پیروان خود را ترغیب کرد اخته شوند تا، به گفته او، از این طریق به خدا نزدیک شوند.

رحیم سینگ علاوه بر جایگاه مذهبی، فعالیت‌های اجتماعی زیادی هم دارد. او بازیگری، خوانندگی و کارگردانی هم می‌کند و در ایالت هاریانا شخص پرنفوذی به حساب می‌آید.

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرات اعتراضی علیه محکومیت قضایی سینگ به خشونت کشیده شد و چندین کشته برجای گذاشت
حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ارتش برای استقرار نظم به مقابله با معترضان اعزام شدند