خانه آزادی: ازبکستان به اصلاحات اساسی نیاز دارد

شوکت ضیایف حق نشر عکس PRESS-SERVICE.UZ
Image caption شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری جدید ازبکستان

سازمان خانه آزادی می‌گوید با گذشت یک سال از مرگ اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان، نشانه‌های تغییر در این کشور پرجمعیت آسیای میانه به چشم می‌خورد، اما این تغییرات به معنای اصلاحات اصولی در این کشور نیست.

"ازبکستان: یک سال بعد"، عنوان گزارشی است به قلم بختیار نشانف، معاون مدیر بخش اوراسیای انستیتوی بین‌المللی جمهوریت که در سایت خانه آزادی منتشر شده است.

در این گزارش آقای نشانف معتقد است که شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری جدید ازبکستان، با تغییراتی اندک به دنبال تقویت قدرت خود است، تا دمکراتیزه کردن این کشور.

آقای نشانف می‌نویسد: "نشانه‌های تغییرات مثبت در ازبکستان وجود دارد، بویژه در فضای رسانه‌ای. رسانه‌های ازبکستان اکنون مطالبی منتشر می‌کنند که در آن به طور غیرمستقیم یا بندرت مستقیم از سیاست‌های موروثی انتقاد می‌کنند و خواهان تغییر هستند؛ چیزی که در عهد اسلام کریمف نادیده و ناشنیده بود. رئیس جمهور جدید مقررات تجاری و اقتصادی را هم تسهیل کرده، بویژه در زمینه صادرات. او گامهایی هم برای آزادی ارز ملی برداشته است. همچنین، ازبکستان رابطه با همسایگان خود را به میزان قابل توجهی بهتر ساخته است."

با این حال، خانه آزادی می‌گوید که این اقدامات برای دستیابی کامل به اصلاحات بنیادی در همه زمینه‌ها کافی نیست. این سازمان از کشورها و نهاد‌های بین‌المللی خواسته پیشرفت‌های ازبکستان را به رسمیت بشناسند و همزمان دولت آقای میرضیایف را به اصلاحات بیشتر در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی وادار سازند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در روزهای آینده یک سال از درگذشت اسلام کریمف، رئیس جمهوری سابق ازبکستان می گذرد که ۲۷ سال زمان قدرت را در این کشور پرجمعیت و غنی از منابع گاز آسیای میانه در دست داشت

در این گزارش همچنین آمده: "هیچ کدام از این تغییرات به معنای اصلاحات بنیادی در هیچ عرصه‌ای نیست و ظاهرا هدف از آنها تقویت جایگاه (آقای) میرضیایف است. به نظر می‌رسد دولت میرضیایف راه چین و تا حدی روسیه را انتخاب کرده و تمرکز سنگینی بر اقتصاد دارد و اصلاحات سیاسی را فقط در حدی قبول دارد که به این سیاست‌ها کمک کند."

این سازمان همچنین می‌افزاید که با افزایش شفافیت در فعالیت برخی از نهادهای دولتی و تقلیل فساد که قبلا زمینه غنی شدن نیروهای امنیتی را فراهم می‌کرد، آقای میرضیایف ظاهرا به دنبال تضعیف نخبگان قدرتمند و انتقال ثروت به نخبگان طرفدار تجارت و پشتیبان خودش است.

در روزهای آینده یک سال از درگذشت اسلام کریمف، رئیس جمهوری سابق ازبکستان می گذرد که ۲۷ سال زمان قدرت را در این کشور پرجمعیت آسیای میانه و غنی از منابع گاز در دست داشت. هرچند تاریخ درگذشت او دوم سپتامبر سال گذشته اعلام شده بود، اما خانه آزادی می نویسد که به احتمال زیاد او ۲۷ اوت فوت کرده باشد.

پس از درگذشت آقای کریمف، شوکت میرضیایف، نخست وزیر سابق زمام قدرت را در ازبکستان به دست گرفت. آقای میرضیایف تعدادی از زندانیان سیاسی را آزاد کرده و روابط ازبکستان را با همسایگانش بهبود بخشیده است. او در انتخابات ریاست جمهوری که ماه دسامبر سال گذشته برگزار شد، با بیش از ۸۸ درصد آرا بر رقیبان خود پیروز شد.