پرواز موشک کره شمالی از فراز ژاپن؛ درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت

حق نشر عکس Reuters
Image caption رسانه‌های خبری ژاپن مسیر عبور موشک پرتاب شده از کره شمالی (با رنگ نارنجی) از فراز هوکایدو را منتشر کردند

آمریکا و ژاپن خواستار واکنش سریع شورای امنیت سازمان ملل به جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی شده‌اند.

روز سه‌شنبه، ۷ شهریور (۲۹ اوت) شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست آمریکا و ژاپن تشکیل جلسه می‌دهد تا در مورد واکنش به عبور موشک آزمایشی کره شمالی از فراز خاک ژاپن تصمیم‌گیری کند.

صبح روز سه‌شنبه یک فروند موشک بالستیک میان-برد کره شمالی از نوع هواسونگ-۱۲ پس از عبور از فراز جزیره هوکایدو در شمال ژاپن در دریا سقوط کرد. با ورود این موشک به حریم هوایی ژاپن، آژیر خطر در جزیره هوکایدو به صدا درآمد و از مردم خواسته شد تا در برابر احتمال اصابت موشک در راهروها و ایستگاه‌های زیر زمینی پناه بگیرند. کاربران در نقاط دیگر ژاپن هم پیامک‌هایی حاوی هشدار در مورد پرواز موشکی از فراز خاک این کشور دریافت کردند.

هشدار امنیتی و به صدا درآمدن آژیر خطر در ایستگاه های راه آهن برای چند دقیقه باعث توقف حرکت قطارها نه تنها در جزیره هوکایدو بلکه در سایر نقاط، ازجمله توکیو، پایتخت واقع در ۷۰۰ کیلومتری مسیر پرواز موشک شد.

+ عبور موشک کره شمالی از فراز خاک ژاپن

+ استقبال ترامپ از 'احترام کره شمالی برای آمریکا'

+ کره جنوبی: تجهیز موشک کره شمالی به کلاهک اتمی عبور از خط قرمز است

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترامپ و آبه - نخست وزیر ژاپن از حمایت کامل ایالات متحده از کشورش در برابر تهدید کره شمالی خبر داده است

منابع اطلاعاتی کره جنوبی گفته‌اند که موشک کره شمالی حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی از نقطه‌ای در نزدیکی پیونگ یانگ، پایتخت، پرتاب شد و پس از رسیدن به ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری و طی مسافتی حدود ۲۷۰۰ کیومتر به سه پاره تقسم شد و در دریا فرود آمد. وزارت دفاع ژاپن هم گفته است که این موشک پس از عبور از فراز ژاپن در آب‌های نزدیک هوکایدو به دریا سقوط کرد. سیستم دفاعی ژاپن برای هدف قرار دادن این موشک اقدامی نکرد.

کره شمالی در سال‌های اخیر از جمله سال جاری بارها به آزمایش موشکی از جمله موشک بالستیک دوربرد مبادرت کرده اما پرتاب موشک از فراز خاک کشورهای دیگر اقدامی کم سابقه است به خصوص اینکه با شدت گرفتن اختلاف با آمریکا، کره شمالی هشدار داده بود که توان انجام حملات اتمی به خاک آمریکا و متحدان آن کشور را دارد. در سال ۲۰۰۹، کره شمالی یک فروند موشک حمل ماهواره را به فضا پرتاب کرد که از فراز خاک ژاپن گذشت اما پیش از این اقدام، دولت ژاپن را از برنامه خود آگاه کرده بود. به گفته ناظران، پرواز موشک‌های حمل ماهواره از فراز خاک ژاپن با اقدام به شلیک موشک جنگی در این مسیر تفاوت دارد.

از زمان به قدرت رسیدن کیم جونگ-اون در سال ۲۰۱۱، کره شمالی برنامه‌های موشکی خود را سرعت بخشیده و موضعی تندتر در برابر آمریکا و متحدان آن کشور اتخاذ کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیامک‌هایی حاوی هشدار در مورد پرواز موشکی برای کاربران ژاپنی ارسال شد

آزمایش اخیر کره شمالی با واکنش تند ژاپن، آمریکا و چند کشور دیگر مواجه شده است. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، گفته است که "اقدام خطرناک کره شمالی بی‌سابقه، وخیم و تهدیدی جدی علیه امنیت ملت ژاپن است." نخست وزیر ژاپن همچنین گفت که با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تماس تلفنی گرفته و آقای ترامپ تاکید کرده است که "ایالات متحده صد در صد در کنار ژاپن است."

همچنین دولت‌های کره جنوبی، استرالیا و بریتانیا نیز کوتاه مدتی پس از انتشار خبر آزمایش موشکی اخیر کره شمالی این اقدام را به شدت محکوم کرده و خواستار تشدید مجازات آن کشور شدند. وزارت خارجه کره جنوبی گفته است که "با توجه به اتحاد استوارمان با ایالات متحده، در صورتی که کره شمالی به تحریکات موشکی و اتمی خود ادامه دهد به شدت نسبت به آن واکنش نشان خواهیم داد." انتظار می‌رود آزمایش اخیر باعث تسریع و گسترش همکاری آمریکا با ژاپن و کره جنوبی در زمینه تقویت سیستم دفاع ضد موشکی در این دو کشور شود.

تا کنون شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی یک رشته تحریم‌های اقتصادی را علیه آن کشور به اجرا گذاشته است. تحریم‌های شورای امنیت برای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل لازم الاجراست.

حق نشر عکس knca
Image caption از زمان آغاز به کار کیم جونگ-اون برنامه‌های موشکی کره شمالی سرعت گرفته و فشار خارجی بر اقتصاد این کشور هم بیشتر شده است

آخرین دور تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی حدود سه هفته پیش و در واکنش به آزمایش موشک قاره پیمای آن کشور وضع شد که واکنش تند و خشم آلود کره شمالی را در پی آورد. تمامی کشورهای عضو شورای امنیت از جمله روسیه و چین، حامی اصلی کره شمالی، به این قطعنامه رای مثبت دادند اما مقامات کره شمالی آمریکا را عامل تحریک شورای امنیت به وضع تحریم های جدید دانسته‌اند.

صبح سه‌شنبه روزنامه رودونگ سینمون، ارگان حزب کارگران کره شمالی، در مقاله‌ای نوشت: "ایالات متحده باید بداند که نمی‌تواند با وضع تحریم‌های اقتصادی یا توسل به تهدیدهای نظامی و اخاذی مانع از آن شود که جمهوری دموکراتیک خلق کره شمالی به عنوان تنها کشور مستقل جهان از راهی که برای حفظ استقلال و امنیت خود برگزیده بازگردد."

چند هفته پیش، جنگ تبلیغاتی بین ایالات متحده و کره شمالی شدت گرفت و در حالیکه کره شمالی از آماده بودن طرحی برای پرتاب موشک به نزدیکی جزیره گوآم متعلق به آمریکا سخن می‌گفت، رئیس جمهوری آمریکا کره شمالی را به واکنش تند نظامی تهدید کرد. در روزهای اخیر، از شدت حملات لفظی دو طرف به یکدیگر کاسته شده بود.

از پایان جنگ کره در سال ١٩٥٣ که نتیجه توافق "ترک مخاصمه" بین طرف‌های درگیر بود، کره جنوبی و ایالات متحده معاهده صلح با کره شمالی امضا نکرده‌اند و در نتیجه، از لحاظ "فنی" وضعیت جنگ بین دو طرف همچنان برقرار است. کره شمالی خواستار امضای معاهده صلح، شناسایی کامل از سوی آمریکا و همچنین دریافت کمک‌های اقتصادی از کره جنوبی و آمریکاست.

جنگ کره در سال ١٩٥٠ با حمله نیروهای حکومت کمونیستی کره شمالی به جنوب شبه جزیره کره آغاز شد و در مقابل، ایالات متحده در راس یک ائتلاف بین‌المللی مورد تایید سازمان ملل در حمایت از کره جنوبی وارد جنگ شد. در این جنگ، کره شمالی از حمایت نظامی اتحاد شوروی و جمهوری خلق چین برخوردار بود. جنگ کره تلفات سنگینی را به هر دو طرف وارد کرد.