سیل تگزاس؛ سد هوستون سرریز کرد

سیل تگزاس حق نشر عکس Getty Images
Image caption هاروی شدیدترین توفان تگزاس در پنجاه سال گذشته است

یکی از مقامات ایالت تگزاس گفته است که آب از سد ادیکس در خارج شهر هوستون سرریز شده و اکنون آبی بیش از حد ظرفیت مخزن، در پشت سد جمع شده است.

مهندسان سد برای محافظت از مردمی که در اطراف آن زندگی می‌کنند مجبور به باز کردن دریچه‎‌های سد و رها کردن مقادیری از آب پشت آن شده‌اند.

سرریز شدن آب سد ادیکس باعث درهم شکستن آن نخواهد شد اما به معنای آن است که آب بیشتری به رودخانه بوفالو بایو، مهمترین روخانه هوستون سرازیر خواهد شد.

توفند حاره‌ای هاروی با شدت چهار، شهر هوستون در ایالت تگزاس را در سیلی به عمق چند متر غرق کرده و با اینکه این توفند بسیار ضعیف و به توفان تبدیل شده اما بارندگی همچنان ادامه دارد و آب در حال بالا آمدن است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نجات راننده کامیون توسط خبرنگار

آب گرفتگی تگزاس به حدی رسیده که به ایالت مجاور -لوئیزیانا- هم سرایت کرده است.

بارندگی بی‌سابقه توفند هاروی که از جمعه گذشته آغاز شده، هزاران نفر را از خانه و کاشانه‌شان آواره کرده و بر اساس آخرین گزارش‌ها باعث کشته شدن دست کم ۹ نفر در منطقه هوستون، شده است.

مقامات همچنین نگران سد بیکر هستند که روی همین رودخانه بوفالو بایو در غرب هوستون واقع است.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا عازم هوستون، چهارمین شهر پرجمعیت آمریکا شده تا از نزدیک خسارت‌های توفان هاروی را بررسی کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ و همسرش در حال ترک کاخ سفید به مقصد هوستون

بارندگی همچنان در تگزاس ادامه دارد و پیش‌بینی شده امروز در هوستون و اطراف آن حدود سی سانتی‌متر باران ببارد. به این ترتیب بارندگی توفند هاروی در مجموع به ۱۲۵ سانتی‌متر خواهد رسید.

هاروی شدیدترین توفند تگزاس در پنجاه سال گذشته است که روز جمعه ۲۵ اوت در کورپوس کریستی، شهری در ۳۴۵ کیلومتری جنوب غرب هوستون به خاک آمریکا رسید،

این توفان که اکنون با سرعتی کمتر بر فراز خلیج مکزیک حرکت می‌کند، در روزهای آینده هم باعث بارندگی شدید خواهد شد و مناطقی را که هم اکنون زیر آب هستند بیش از قبل غرق خواهد کرد.

به گفته مرکز ملی توفند آمریکا، انتظار می‌رود بارندگی شدید در طول شب وضعیت را در جنوب شرقی تگزاس و جنوب غربی لوئیزیانا وخیم‌تر کند.

حق نشر عکس Reuters