کره‌شمالی: موشک ژاپن گام نخست عملیات در اقیانوس آرام بود

آژانس خبری دولتی کره‌شمالی این تصویر را از موشکی که احتمالا آسمان ژاپن را درنوردید، منتشر کرده است حق نشر عکس KCNA
Image caption آژانس خبری دولتی کره‌شمالی این تصویر را از موشکی که احتمالا آسمان ژاپن را درنوردید، منتشر کرده است

کره‌شمالی در تازه‌ترین تهدید خود به اقدام نظامی گفته موشکی که از فراز آسمان ژاپن عبور کرد "گام نخست" از عملیات نظامی این کشور در اقیانوس آرام بوده است؛ تهدیدی که می‌تواند نشان از ادامه شلیک موشک از سوی پیونگ‌یانگ تلقی شود. همزمان شورای امنیت سازمان ملل متحد یک بار دیگر اقدامات پیونگ‌یانگ را محکوم کرده است.

در همین حال، رسانه دولتی کره‌شمالی تهدیدها علیه جزیره گوآم (از قلمروهای آمریکا) را تکرار کرده و آن را منطقه‌ای نامیده که به گفته پیونگ‌یانگ، واشنگتن از آنجا به عنوان "نقطه آغاز اشغال (کره‌شمالی)" سود می‌برد.

موشک بالستیکی که کره‌شمالی بامداد امروز (سه‌شنبه ۲۹ اوت - هفتم شهریور) شلیک کرد از آسمان جزیره شمالی هوکایدو در ژاپن عبور کرد و باعث شد ساکنان این منطقه با هشدار رسمی "پرتاب موشک، پناه بگیرید" از خواب بیدار شوند.

کوتاه مدتی پس از انتشار خبر عبور موشک کره شمالی از فراز خاک ژاپن، شینزو آبه، نخست وزیر این کشور گفت که با دونالد ترامپ تماس تلفنی داشته و رئیس جمهوری آمریکا به او اطمینان داده است که "ایالات متحده صد در صد در کنار ژاپن است."

در واکنش به این اظهارات، کورو بسشو سفیر ژاپن در سازمان ملل متحد گفته: "ما از حمایت بسیار محکم پرزیدنت ترامپ از ژاپن متشکریم. ما همچنین از این که او گفته تمام گزینه‌ها روی میز است قدردانیم."

هم‌زمان نیروهای ژاپن در پایگاه نظامی یوکوتای توکیو دست به مانور دفاع هوایی زدند - با یکی از پیشرفته ترین سیستم‌های پدافند ضد موشکی خود.

از طرف دیگر، مانور مشترک نیروهای آمریکایی و کره‌جنوبی همچنان ادامه دارد؛ مانوری که کشورهایی چون چین و روسیه معتقدند کره‌شمالی در واکنش به آن دست به پرتاب موشک زده است.

سه‌شنبه شب ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی اضطراری و در یک رای‌گیری غیرعلنی یک بار دیگر اقدامات کره‌شمالی را محکوم کردند.

ماتیو ریکرافت سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد پیش از این جلسه به خبرنگاران گفت: "اقدامات تازه کره شمالی غیرقانونی، تحریک آمیز، وقیحانه و بدون ملاحظه است. بریتانیا در این روزهای سخت در کنار مردم ژاپن ایستاده است. ما در کنار تمام کشورهایی ایستاده‌ایم که خواهان پیروزی قوانین بین‌الملل بر یک نظام دیکتاتوری بی‌رحم هستند."

بیشتر بخوانید

حاضران در این جلسه شورای امنیت که شامگاه سه‌شنبه در نیویورک برگزار شد آخرین پرتاب موشکی کره‌شمالی را "عصبی کننده" توصیف کردند و از پیونگ‌یانگ خواستند همه آزمایش‌های موشکی اش را متوقف کند.

با این حال، در این جلسه تحریم جدیدی برای کره‌شمالی در نظر گرفته نشده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مانور نظامی کره شمالی - به گفته کارشناسان با توجه به میزان تسلیحات انبار شده در شبه جزیره کره حتی یک جنگ غیرهسته‌ای هم تلفات و خسارات سنگینی خواهد داشت

این محکومیت جدید در حالی شکل گرفته که پیونگ یانگ، بی‌اعتنا به تهدیدهای آمریکا و مصوبات شورای امنیت، در چند ماه اخیر به برنامه هسته‌ای خود و آزمایش‌های موشکی‌اش ادامه داده است.

در واکنش به پرتاب این موشک، پیش‌تر هوا چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفته بود که وضعیت شبه‌جزیره کره "به نقطه حساس و بحرانی نزدیک شده هر چند هنوز هم فرصت برای از سرگیری مذاکرات صلح از دست نرفته است." خانم هوا که در نشست خبری روزانه وزارت خارجه چین سخن می‌گفت افزود: "امیدواریم طرف‌های مربوطه موضوع کاستن از تشنج موجود در شبه‌جزیره کره و دستیابی به صلح و ثبات در این منطقه را مورد توجه جدی قرار دهند."

دولت روسیه نیز شرایط موجود در شبه‌جزیره کره را "بسیار نگران کننده" توصیف کرد. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه به خبرنگاران گفت که "ما شاهد حرکت اوضاع به سوی وخامت بیشتر هستیم و تحولات کلی این منطقه را خطرناک می‌دانیم." وی نیز آمریکا و کره جنوبی را تا حدودی مسئول وخامت اوضاع دانست و گفت که تمرین‌های نظامی مشترک دو کشور که روز ۲۱ اوت آغاز شده "در تحریک کره شمالی به پرتاب موشکی جدید نقشی داشته است."

با وجود این، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که برای بازدید از مناطق سیل زده به تگزاس رفته است یک بار دیگر کره‌شمالی را تهدید کرد که در مواجهه با بحران هسته‌ای این کشور واشنگتن "همه گزینه‌ها را روی میز دارد." اشاره‌ای کلاسیک به استفاده از اهرم نظامی علیه پیونگ‌یانگ که چین و روسیه آن را یکی از عوامل ادامه پرتاب‌های موشکی کره‌شمالی می‌دانند.