سی کتابی که مردم جمهوری خودمختار نخجوان 'باید' بخوانند

ارنست همینگوی حق نشر عکس JOHN F. KENNEDY LIBRARY
Image caption رمان "پیرمرد و دریا"ی ارنست همینگوی در این فهرست است

مقام‌هایجمهوری خودمختار نخجوان در جمهوری آذربایجان فهرستی از ۳۰ کتاب را منتشر کرده‌اند که همه شهروندان این منطقه باید آنها را بخوانند.

سایت خبری "مینوال" گزارش داده است که واصف طالبوف، رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان، عالیرتبه‌ترین مقام این جمهوری خودمختار، فهرستی از این کتب را برای تقویت "وطن‌پرستی و گسترش نگرش جوانان" تهیه کرده است.

در این فهرست در کنار آثار نویسندگان کلاسیک این کشور و جهان، آثار نویسندگان غربی مانند جک لندن و ارنست همینگوی نیز دیده می‌شود. رمان "پیرمرد و دریا" ارنست همینگوی در این فهرست در جای بیستم است.

در راس این فهرست، کتاب حیدر علی‌اف، رئیس جمهوری سابق جمهوری آذربایجان، تحت نام "پیام حیدر علی اف رهبر ملت به مردم آذربایجان در ارتباط با سال نو ۲۰۰۱، مرحله جدید و هزاره سوم" قرار دارد.

"شهریار" ماکیاولی نیز در میان این کتب وجود دارد که البته حضور آن در این مجموعه موجب حیرت محققان علوم سیاسی نخواهد شد.

دستور آقای طالبوف بدان معنی است که مجموعه ای از ۳۰ آثار باید به هر مکتب، کتابخانه و مراکز فرهنگی در نخجوان فرستاده شود، اما ایده "باید بخوانند" موجب شده برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی بپرسند که مطالعه یا عدم مطالعه این آثار توسط شهروندان را چگونه می‌توان کنترل کرد.

براساس گزارش‌ها هرچند بسیاری از کتاب‌های معرفی شده ستایش کرده‌اند؛ اما برخی از خوانندگان ظاهرا از بودن کتاب "زنبور عسل" موریس مترلینک، شاعر و نویسنده بلژیکی, شگفت‌زده شده‌اند؛ که آیا این اثر فلسفی او درباره ساختار اجتماعی لانه زنبور عسل، دستورالعملی برای زنبورداری است و یا مفهومی دیگر را ارایه می‌کند.

جمهوری خودمختار نخجوان در ترکیب کشور جمهوری آذربایجان پیوستگی ارضی و جغرافیایی با خاک اصلی این کشور ندارد و ارمنستان این منطقه را از خاک جمهوری آذربایجان جدا می‌سازد.

حیدر علی اف، رییس جمهوری پیشین جمهوری آذربایجان و پدر الهام علی اف رهبر فعلی این کشور که در نخجوان به دنیا آمده در سال ۱۹۹۰، استقلال جمهوری آذربایجان را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد.

حق نشر عکس BIODIVERSITY HERITAGE LIBRARY
Image caption کتاب "زنبور عسل" موریس مترلینک شاعر و نویسنده بلژیکی در واقع در باره زنبورداری نیست

موضوعات مرتبط