'تخلیه بزرگ' از بیم انفجار بمب جنگ جهانی در فرانکفورت

این بمب بریتانیایی در مرکز شهر فرانفکورت و نزدیکی دانشگاه گوته کشف شد حق نشر عکس EPA
Image caption این بمب بریتانیایی در مرکز شهر فرانفکورت و نزدیکی دانشگاه گوته کشف شد

پس از آن که یک بمب بزرگ عمل نکرده بریتانیایی در محله‌ای از فرانکفورت آلمان پیدا شد، بیش از ۷۰ هزار نفر از سکنه اطراف آن ناچار به تخلیه خانه‌های خود شدند.

این بمب که از دوران جنگ جهانی دوم برجا مانده، احتمالا مستلزم یکی از بزرگترین عملیات‌های خنثی‌سازی در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم است.

این بمب ۱۴۰۰ کیلویی بریتانیایی که در دوران جنگ جهانی دوم به بلک‌باستر شهرت داشت، توانایی تخریب بسیار گسترده‌ای دارد و می‌تواند تمامی خیابانی که بر آن فرود آمده را با خاک یکسان کند.

این بمب در نزدیکی دانشگاه گوته شهر فرانکفورت پیدا شده و باعث تخلیه این دانشگاه، یک بیمارستان مجاور آن و همچنین بانک مرکزی شهر شده است.

پلیس گفته این بمب از نوع اچ‌سی ۴۰۰۰ است که معمولا نیروی هوایی بریتانیا در بمباران‌های هوایی دوران جنگ جهانی دوم از آنها استفاده می‌کردند.

هم اکنون پلیس فرانفکورت این منطقه را که در مرکز شهر واقع شده، محاصره کرده و می گوید خطری برای ساکنان مناطق خارج از محدوده کنترل شده، وجود ندارد.

متخصصان خنثی‌سازی بمب پس از وارسی این بلک‌باستر گفته‌اند ۷۰ هزاری نفری که فعلا در اردوگاه‌های موقت اسکان داده شده یا به خانه اقوام رفته‌اند، ممکن است تا پایان تعطیلات آخر این هفته نتوانند به خانه‌هایشان بازگردنند.

پیدا شدن بمب‌های عمل نشده جنگ جهانی دوم در آلمان تقریبا یک امر عادی است؛ همین شنبه گذشته پیدا شدن یک بمب دیگر در شهر کوبلنز به تخلیه ۲۰ هزار نفر منجر شد.

ماه مه گذشته هم ۵۰ هزار نفر از سکنه شهر هانوفر ناچار شدن برای خنثی کردن سه بمب بریتانیایی دیگر خانه‌هایشان را تخلیه کنند.

موضوعات مرتبط