ترامپ برای سیل تگزاس بودجه اضطراری درخواست کرد

از زمان جاری شدن سیل هزاران نفر در پناهگاه‌های موقت زندگی می‌کنند حق نشر عکس Getty Images
Image caption از زمان جاری شدن سیل هزاران نفر در پناهگاه‌های موقت زندگی می‌کنند

یکی از مقام‌های کاخ سفید گفته است نزدیک به ۱۰۰ هزار خانه براثر طوفان هاروی و سیل پس از آن آسیب دیده‌اند.

تام باسرت، مشاور امنیت داخلی کاخ سفید گفته است دولت از کنگره خواهد خواست بودجه‌ اضطراری برای کمک به آُسیب دیدگان تصویب کند.

در همین حال گفته می‌شود دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا وعده داده یک میلیون دلار از ثروت شخصی خودش را به عملیات امداد در تگزاس اختصاص دهد.

از آغاز طوفان در بامداد شنبه گذشته تا کنون دست کم ۳۳ نفر جان خود را در ایالت تگزاس از دست داده‌اند و صدها هزار نفر آواره شده‌اند.

در عملیاتی که ممکن است دو هفته طول بکشد نیروهای آتش نشانی خانه به خانه جستجو می‌کنند تا هم کسانی را که هنوز زنده‌ ولی گرفتارند نجات دهند و هم اجساد را جمع‌آوری کنند.

در پی طوفان، پالایشگاه‌های نفت در تگزاس تعطیل شده‌اند و یک کارخانه مواد شیمیایی در نزدیکی هیوستون آتش گرفت. قیمت بنزین هم در نقاط مختلف آمریکا متاثر از تعطیلی پالایشگاه ها در تگزاس شده که به پایتخت صنعت نفت آمریکا شهرت دارد.

مناطق اطراف کارخانه آرکما که پروکساید مایع تولید می‌کند تخلیه شده است و پیش بینی می‌شود حریق بیشتر و حتی انفجار روی دهد.

طوفان هاروی درحال حاضر به یک توده پرفشار استوایی تبدیل شده اما پیش بینی می‌شود در سه روز آینده در منطقه‌ای وسیع از ایالت لویزیانا تا کنتاکی باران سنگین ببارد.

در بخش‌های از جنوب شرق تگزاس و مناطقی از جنوب غرب لویزیانا هشدار رسمی سیل هنوز برجاست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته مایک پنس، معاون رئیس جمهور، بیش از ۳۰۰ هزار نفر درخواست کمک مالی کرده‌اند

عملکرد کاخ سفید در مقابله با بحران چگونه بوده است؟

روز چهارشنبه فرماندار تگزاس در کنفرانسی خبری گفت این ایالت احتمالا به بیش از ۱۲۵ میلیارد دلار از بودجه دولت فدرال نیاز خواهد داشت تا بتواند دوباره سرپای خود بایستد.

آقای بسرت به خبرنگاران گفته است دولت در حال تدوین درخواست بودجه‌ای از کنگره است که "مسئولانه" باشد.

او آمار مشخصی از میزان این کمک ارائه نکرد با این همه افزود پس از آنکه نیازهای تگزاس برای بازسازی مشخص‌تر شد درخواست دوباره‌ای نیز مطرح خواهد شد.

آقای بسرت گفته است: حدود ۱۰۰ هزار خانه در پی طوفان و سیل آسیب دیده‌اند که هرکدام بهره متفاوتی از بیمه داشته‌اند. او افزود زیرساخت های عمومی شهر نیز آسیب دیده‌اند.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز گفته است آقای ترامپ وعده داده است یک میلیون دلار از ثروت شخصی خود را برای کمک به مردم آسیب دیده لویزیانا و تگزاس اختصاص دهد.

مایک پنس معاون ریاست جمهوری و اعضای دیگر کابینه برای دیدار با آسیب دیدگان در تگزاس هستند.

خانم سندرز گفته است انتظار می‌رود رییس جمهوری آمریکا روز شنبه برای دومین بار در پی طوفان هاروی به تگزاس سفر کند و ممکن از مناطق سیل زده هیوستون نیز بازدید کند.