اردوغان پیگرد محافظان خود در آمریکا را 'رسوایی' توصیف کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اردوغان آمریکا را به خاطر پیگرد قانونی محافظان خود هدف انتقاد شدید قرار داده است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیگرد قانونی محافظان خود در آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

در روز جمعه، ١٠ شهریور (١ سپتامبر)، آقای اردوغان در سخنانی به مناسبت عید قربان، با محکوم دانستن تصمیم مقامات دادستانی آمریکا برای پیگیرد قانونی محافظان خود گفت: "این رسوایی کامل است، این نشانه‌ای از رسوایی نحوه کار نظام قضایی در آمریکاست."

روز سه‌شنبه این هفته، "هیئت عالی منصفه" در واشنگتن، پایتخت آمریکا، نوزده نفر از جمله پانزده مامور امنیتی ترکیه را به ظن حمله به تظاهرکنندگان در ماه مه سال جاری قابل پیگرد تشخیص داد. در آمریکا هیئت عالی منصفه معمولا با هدف بررسی شواهد و مدارک مرتبط با ارتکاب جرم تشکیل می‌شود و هدف از آن کمک به دادستانی در تشخیص این موضوع است که در صورت پیگرد قانونی مظنونان در محاکم قضایی، آیا احتمال قابل قبولی برای به نتیجه رسیدن پرونده وجود دارد یا نه.

+ طرفداران و مخالفان اردوغان در واشنگتن درگیر شدند

+ کنگره آمریکا خواستار پیگرد قانونی محافظان اردوغان شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حادثه حمله محافظان اردوغان به معترضان در جریان دیدار رئیس جمهوری ترکیه از آمریکا روی داد

در پی اعلام نظر هیئت عالی منصفه، دادستانی واشنگتن نوزده نفر را رسما به اقدام به ارتکاب جرم کیفری خشونت‌آمیز متهم کرد که در قوانین آمریکا، برای آن مجازات تا پانزده سال حبس پیش‌بینی شده است. شماری از متهمان با اتهام حمله و استفاده از اسلحه هم مواجه هستند.

شانزده تن از این افراد در روز ١٣ ماه ژوئن به ارتکاب جرم متهم شده بودند و براساس حکم روز سه‌شنبه دادستانی، سه نفر به این تعداد اضافه شده‌اند.

دو تن از متهمان تاجران ترک تبار مقیم آمریکا هستند که در ماه ژوئن بازداشت شدند و قرار است هفته آینده برای پاسخگویی به اتهامات در دادگاه حاضر شوند. به استثنای این دو نفر، هیچیک از متهمان در بازداشت نیست. از این هفده نفر، دو تن شهروند کانادا و بقیه شهروندان ترکیه هستند.

در جریان سفر رجب طیب اردوغان به آمریکا و ملاقات با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آن کشور در ماه مه، شماری از مخالفان دولت ترکیه در برابر اقامتگاه سفیر آن کشور در واشنگتن تجمع کردند و علیه آقای اردوغان شعار دادند. همزمان، گروه دیگری نیز در نزدیکی آنان در حمایت ار رئیس جمهوری تجمع کرده بودند. در حالیکه ماموران پلیس آمریکا برای جلوگیری از درگیری دو طرف در محل حضور داشتند، تعدادی از ماموران محافظ آقای اردوغان تظاهرکنندگان مخالف را مورد حمله قرار داده و به ضرب و جرح آنان پرداختند و نه نفر را زخمی کردند.

در جریان این درگیری، پلیس آمریکا دو تن از محافظان رئیس جمهوری ترکیه را بازداشت کرد اما آنان ساعاتی بعد آزاد شدند. یکی از این دو نفر به دلیل حمله به ماموران پلیس بازداشت شده بود.

در آن زمان، برخی مقامات آمریکایی این حمله را محکوم کردند و وزیر خارجه آن کشور نیز گفت که ایالات متحده "افرادی را که برای سلب آزادی بیان و اختناق ابراز نظر مسالمت‌آمیز سیاسی به ارعاب و خشونت متوسل می‌شوند تحمل نمی‌کند."

آقای اردوغان در سخنان خود سیاست آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت که "آمریکا کشوری است که از باند تروریستی گلونیستی حفاظت می‌کند، کشوری است که سازمان تروریستی پ‌ک ک‌تحت حفاظت قرار دارد." مقامات دولت ترکیه کودتای نافرجام تابستان سال گذشته در آن کشور را به طرفداران فتح‌الله گولن، از منتقدان آقای اردوغان نسبت می‌دهند و آنان را تروریست می‌نامند. آقای گولن، که این اتهام را رد کرده، در آمریکا سکونت دارد.

رئیس جمهوری ترکیه پیشتر ضمن تاکید براینکه از تمامی امکانات سیاسی و قضایی برای حمایت از متهمان این پرونده استفاده خواهد کرد، گفته بود که دلیل اینکه محافظانش را همراه خود به آمریکا برده بود بی اعتمادی به تدابیر امنیتی در آمریکا بوده است.