توفان تگزاس؛ 'ممکن است هزینه بازسازی به ۱۸۰ میلیارد دلار برسد'

حق نشر عکس EPA
Image caption توفان و سیل در تگزاس و لوئیزیانیا خسارات زیادی به بار آورده است

گرگ ابوت، فرماندار ایالت تگزاس، می گوید که هزینه بازسازی این ایالت پس از توفان هاروی می‌تواند به ۱۸۰ میلیارد دلار برسد.

او گفت که ابعاد خسارات این توفان وسیع‌تر از خرابی‌های ناشی از توفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ است که شهر نیواورلئان را تخریب کرد.

هنوز بخش‌های وسیعی از تگزاس و لوئیزیانا زیر آب است اما عملیات بازسازی در سایر نواحی این ایالات شروع شده است.

توفان فوق استوایی هاروی یک هفته پیش به تگزاس رسید و مسئول مرگ ۴۷ نفر شناخته می شود. حدود ۴۳ هزار نفر هم همچنان در سرپناه‌های موقتی زندگی می کنند.

دولت آمریکا از کنگره خواسته ۷ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار را به عنوان کمک اولیه به تلاش‌های بازسازی اختصاص دهد، رقمی که فرماندار تگزاس "پیش پرداخت" خواند.

او پیشتر گفته بود که این ایالت ممکن است به بیش از ۱۲۵ میلیارد دلار کمک نیاز داشته باشد اما روز یکشنبه این تخمین را بالا برد.

کاخ سفید هشدار داده است که سقف بدهی آمریکا - میزانی که دولت می تواند خرج کند - باید برای تامین هزینه بازسازی مناطق سیل زده افزایش داده شود. فقط کنگره می تواند این سقف را افزایش دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در تحولی غیرمنتظره دولت ونزوئلا پیشنهاد کمک مالی به سیل‌زدگان را داده است

همزمان رئیس سازمان فدرال مدیریت حوادث اضطراری (فیما) اخطار داده است که ایالات سیل زده نباید برای پرداخت هزینه بازسازی به واشنگتن تکیه کنند.

براک لانگ گفت که توفان هاروی باید زنگ بیدارباشی برای مقام‌های محلی باشد.

او به شبکه سی‌بی‌اس گفت که هاروی باید درسی برای مقام‌های ایالتی باشد تا در آینده همیشه مقادیری را برای مقابله با این حوادث ذخیر کنند.

روز یکشنبه در تحولی غیرمنتظره دولت ونزوئلا پیشنهاد کمک مالی به سیل‌زدگان داد.

خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت که دولتش با نادیده گرفتن اختلافات سیاسی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ۵ میلیون دلار برای کمک به بازسازی به مردم ناحیه اعطا می کند.

او گفت این پول از طریق فروش سوخت توسط پمپ بنزین‌های متعلق به شرکت سیتگو تامین خواهد شد. سیتگو یک پالایشگاه آمریکایی است که اکنون زیرمجموعه شرکت ملی نفت ونزوئلاست و ماه پیش هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

موضوعات مرتبط