ترامپ می‌خواهد برنامه حمایت از کودکان مهاجر بدون مدرک را 'لغو' کند

دختری مهاجر حق نشر عکس Reuters

برخی از گزارشها حاکیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در نظر دارد برنامه حمایت از جوانان مهاجری که دارای اسناد هویتی و مهاجرتی نیستند را ملغی کند.

به گفته این گزارشها آقای ترامپ به کنگره این کشور شش ماه فرصت داده است تا این برنامه را که از آن به نام "داکا" نام برده می‌شود را با برنام‌ه‌ای دیگر جایگزین کند.

این گزارشها ابتدا در رسانه "پولتیکو" منتشر شد و گفته می‌شود که تلاش دارد تا علیرغم حمایتهای زیادی که از آن وجود دارد؛ راهی میانه را مطرح کند.

این رسانه گزارش کرده است که کاخ سفید روز یکشنبه (۳ سپتامبر) پل رایان، رئیس کنگره، را از این تصمیم آقای ترامپ باخبر کرده است.

گزارش شده است که آقای ترامپ تصمیم خود در این باره را روز سه‌شنبه (۵ سپتامبر) به طور رسمی اعلام خواهد کرد.

گفته شده است که هفته گذشته آقای رایان از رئیس جمهور آمریکا خواسته بود تا برنامه"داکا" را ملغی نکند چون چنین گزینه‌ای بسیاری را در معرض مشکلات قرار می‌دهد.

وی گفته است که افرادی که شامل این برنامه هستند کشور دیگری ندارند که در آن زندگی کنند. به گفته آقای رایان این افراد را والدینشان به آمریکا آورده‌اند و آنها جای دیگری جز آمریکا را به عنوان خانه خود نمی‌شناسند.

برنامه "داکا" که در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، به اجرا در آمد به حمایت از جوانانی می‌پردازد که دارای سند هویتی و مهاجرتی نیستند و با حمایت از آنها باعث می‌شود تا از کشور اخراج نشوند و همزمان برای آنها امکان کار و فرصت تحصیل فراهم آورد.

افرادی که زیر ۳۰ سال هستند برای آنکه شامل برنامه "داکا" شوند باید اطلاعات شخصی خود را به اداره امنیت داخلی آمریکا ارایه کنند.

سپس این افراد مورد تحقیقات پلیس فدرال آمریکا قرار می‌گیرند. آنها باید سابقه جرم نداشته باشند، در حال تحصیل باشند، و یا تازه فارغ‌التحصیل شده باشند و یا در صورت خدمت در ارتش از آن اخراج نشده باشند.

متقابلا دولت آمریکا توافق می‌کند تا هر اقدامی درخصوص وضعیت مهاجرتی آنها را تا دو سال به تاخیر بیاندازد.

بسیاری از جوانانی که شامل این برنامه هستند از مکزیک و یا دیگر کشورهای آمریکای لاتین هستند.