گزارشگر سازمان ملل: آنگ سان سوچی از مسلمانان روهینگیا حمایت نکرده است

یانگی لی حق نشر عکس Reuters
Image caption یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در میانمار (برمه) می‌گوید که خانم سوچی خشونت‌ها علیه اقلیت روهینگیا را محکوم نکرده است

یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در میانمار (برمه)، از آنگ سانگ سوچی، که در عمل رهبری این کشور را برعهده دارد، انتقاد کرده و گفته است که خانم سوچی از اقلیت مسلمانان روهینگیا حمایت نکرده است.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند که در طول ۱۰ روز گذشته ۸۷ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا که خانه‌هایشان به آتش کشیده شده، از کشور گریخته و به بنگلادش فرار کرده‌اند.

خانم لی گفته که موقعیت دشوار خانم سوچی را درک می‌کند اما در عین حال تاکید کرده است که خانم سوچی خشونت‌ها علیه اقلیت روهینگیا را محکوم نکرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آنگ سانگ سوچی در عمل رهبری میانمار را برعهده دارد

خانم لی در عین حال گفت سخت است که بتوان ادعای نظامیان میانمار را مبنی بر اینکه مسلمانان روهینگیا خود خانه‌های خود را آتش زده‌اند، باور کرد.

انتقاد کشورهای اسلامی

همزمان گزارش شده است که کشورهای اسلامی در آسیا، از دولت برمه خواسته‌اند تا اقدامات نظامی علیه مسلمانان روهینگیا را متوقف کند.

وزرای خارجه پاکستان، مالزی، بنگلادش و اندونزی که با همتای برمه‌ای خود ملاقات کرده‌اند، همگی خواهان حل سریع این بحران شده‌اند.

هچنین ملاله یوسفزی از فعالان حقوق بشر نیز از خانم سوچی خواسته‌ است تا خشونتها علیه این اقلیت مذهبی را محکوم کند.

پیشتر مقامات ایرانی نیز خواهان حل و فصل این بحران شده بودند.

پیشتر یک هیئت تحقیق بین‌المللی از دولت میانمار خواست محدودیت‌‌هایی را که علیه اقلیت مسلمان راخین در آن کشور وضع کرده است، لغو کند.

این هیئت، که سرپرستی آن را کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل برعهده دارد، گفته است که دولت میانمار باید به مسلمانان ایالت راخین - یا روهینگا - آزادی جابجایی در داخل خاک کشور را بدهد و شرایطی را برای اعطای شهروندی به آنان فراهم آورد.

هیئت بین‌المللی گفته است که مسلمانان راخین بزرگ‌ترین گروه قومی فاقد شهروندی در جهان هستند.

ایالت راخین در غرب این کشور واقع شده و بخشی از جمعیت آن مانند اکثر مردم میانمار بودایی و بخشی دیگر مسلمان هستند. مقامات میانمار می‌گویند که مسلمانان راخین - موسوم به روهینگیا - از خارج از میانمار به این ایالت مهاجرت کرده‌اند و تابعیت این کشور را ندارند. هیچ کشور دیگری نیز آنان را شهروند خود نمی‌داند.

حق نشر عکس AFP

در سال ۲۰۱۲ بین راخین‌های بودایی و مسلمان درگیریهای خشونت‌آمیز روی داد که تلفاتی نیز برجای گذاشت. بعضی از تندروهای بودایی گفته بودند که به زودی مسلمانان به گروه اکثریت در این استان تبدیل خواهند شد و باید از میانمار خارج شوند.

نحوه برخورد با مسلمانان راخین با انتقاد و اعتراض بین‌المللی از جمله از سوی بعضی کشورهای اسلامی مواجه بوده است.

موضوعات مرتبط