ارتش سوریه به ۱۰ کیلومتری شهر دیرالزور رسید

سوریه حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ارتش سوریه در این عکس در کنار علامتی راه می روند که نوشته "به دیرالزور خوش آمدید".

ارتش سوریه در ادامه عملیات خود برای شکستن محاصره شهر دیرالزور، روز گذشته توانست به ۱۰ کیلومتری این شهر برسد.

دیرالزور طی سه سال گذشته تحت محاصره نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) بود و آخرین پایگاه مهم و اصلی آنها در سوریه به شمار می‌رود.

رسانه‌های دولتی سوریه اعلام کردند که ارتش این کشور دیروز، یکشنبه ۳ سپتامبر با پیشروی سریع خود موفق شد به بخش غربی شهر برسند که آن هم تحت کنترل نیروهای دولت است.

اکنون بیش از نیمی از مساحت دیرالزور تحت محاصره داعش است اما شهر رقه، مرکز خلافت خودخوانده این گروه جهادی اکنون تحت محاصره ائتلاف تحت رهبری آمریکا است.

تقریبا ۹۳۰۰۰ غیر نظامی در بخش غربی شهر که تحت کنترل دولت سوریه است زندگی می‌کنند. آنها سال‌هاست که متکی بر امدادرسانی هوایی شامل بسته‎های مواد غذایی و دارو هستند که ارتش سوریه و سازمان ملل متحد در این ناحیه برای آنها می‌ریزند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دولتی و شبه نظامیان به سرعت در صحرای واقع در غرب دیرالزور پیشروی کردند

در ۲۰۱۶ گزارش‌هایی مبنی بر سوء تغذیه شدید در این ناحیه و همچنین گزارش‎هایی تایید نشده در مورد تلفات ناشی از گرسنگی مفرط منتشر شده بود.

خبرگزاری رسمی سوریه، سانا به نقل از محمد ابراهیم سمرا، فرمانده استان دیرالزور نوشت که اهالی شهر با شنیدن خبر نزدیک شدن نیروهای ارتش به شهر دیرالزور و شکستن محاصره آن، جشن گرفته‌اند.

"آنها خیلی خوشحال هستند و در انتظار استقبال از قهرمانان خود که می خواهند محاصره را بشکنند."

مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا نیز تایید کرد که در این منطقه درگیری‌های خشونت‌آمیز و حمله توپخانه‎ای سنگینی در جریان بوده است.

رود فرات از این شهر عبور می کند و یکی از مهمترین منابع آبی سوریه محسوب می‌شود .

داعش کنترل بخش اعظمی از استان دیرالزور را که هم مرز با عراق است، دراختیار دارد. آنها همچنین بر بیش از نیمی از شهر دیرالزور، مرکز این استان تسلط دارند.

موضوعات مرتبط