انتقال یک سازمان نجات از مدیترانه به میانمار برای کمک به مسلمانان روهینگیا

حق نشر عکس AFP
Image caption یک سازمان خیریه، که گفته می شود تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر از پناهجویان را در دریای مدیترانه نجات داده، اعلام کرده که برای کمک به مردم روهینگیا عملیات خود را به جنوب آسیا منتقل می کند

یک سازمان خیریه، که گفته می شود تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر از پناهجویان را در دریای مدیترانه نجات داده، اعلام کرده که برای کمک به مردم روهینگیا عملیات خود را به جنوب آسیا منتقل می کند.

این سازمان که "مائوس" -مخفف "ایستگاه کمک به مهاجران دور از ساحل"- نام دارد، از سال ۲۰۱۴ به نجات مهاجران مشغول بوده و گفته مقر خود را از محل فعلی یعنی جزیره مالت به آبهای میانمار (برمه) انتقال خواهد داد.

مائوس می گوید سیاست های اروپا در جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی پناهجویان از شمال آفریقا، جان آنها را به خطر می اندازد و مشخص نیست پناهجویانی که این سازمان در گذشته جان آنها را در آب‌های مدیترانه نجات داده، در امنیت خواهند بود یا نه.

بیشتر بخوانید:

سازمان مائوس با اشاره به "داستان های وحشتناک" حاکی از "بدرفتاری، خشونت، شکنجه، آدم ربایی و اخاذی"، تاکید دارد نگران سرنوشت پناهجویانی است که از آب گرفته می شوند و دولت های اروپایی، سپس آنها را به لیبی می‌فرستند.

مطابق توافق صورت گرفته میان اتحادیه اروپا و دولت لیبی، این پناهجویان در مراکزی در لیبی نگهداری می شوند که از کمک مالی اروپا برخوردارند.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند که در طول ۱۰ روز گذشته ۸۷ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا که خانه‌هایشان به آتش کشیده شده، از کشور گریخته و به بنگلادش فرار کرده‌اند.

یانگی لی، گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در میانمار، از آنگ سانگ سوچی، که در عمل رهبری این کشور را برعهده دارد، انتقاد کرده و گفته که خانم سوچی از اقلیت مسلمانان روهینگیا حمایت نکرده است.

همزمان، کشورهای اسلامی در آسیا، از دولت برمه خواسته‌اند تا اقدامات نظامی علیه مسلمانان روهینگیا را متوقف کند.

موضوعات مرتبط